Zamknij

Wiceminister: Sąd wiedział, że dziecko nie może wrócić do rodziców z Olecka

28.06.2019 10:46
Wiceminister: Sąd wiedział, że dziecko nie może wrócić do rodziców z Olecka
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nowe fakty w sprawie koszmarnej śmierci 9-miesięcznej Blanki. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonuje, że sąd wiedział o niegotowości rodziców z Olecka na przyjęcie dziecka z pieczy zastępczej. O śmierci dziewczynki w męczarniach mówi dziś cała Polska. Niemowlę było bite i wykorzystywane przez biologicznych rodziców. Rodzina zastępcza przekonuje, że nie wiedziała o koszmarze dziecka.

Sprawą zajęło się ministerstwo sprawiedliwości. Wczoraj wiceminister Michał Wójcik mówił w TVN24 o wszczęciu śledztwa w kontekście możliwego niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez aż cztery instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów. Pytany o sens powrotu dziecka do nieodpowiedzialnych rodziców odparł, że „nie potrafi tego zrozumieć”.

Kurator informował, że rodzice Blanki z Olecka nie są gotowi na powrót dziecka z rodziny zastępczej

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

Wiceminister przypomniał też, że dwa tygodnie po sprawozdaniu kuratora sąd wydał orzeczenie, w którym zgodził się na powrót dziecka do biologicznych rodziców. Pytany o powód tej decyzji odparł, że „jest to właśnie wyjaśniane”. 

Jednocześnie zwróciliśmy się do rzecznika dyscyplinarnego kuratorów, żeby bardzo dokładnie tę sprawę wyjaśnić. My winnych znajdziemy

zapowiedział wiceminister Wójcik

Jest przekonany, że w tej sprawie państwo popełniło błąd, który zaważył o życiu maleńkiego dziecka.

- Dzisiaj trzeba sprawdzić, gdzie, w którym momencie, gdzie nawalił system, bo doszło do tragedii - podkreślił.

Anna W. i Grzegorz W. usłyszeli zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, wykorzystania seksualnego oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Trafili oni do aresztu na 3 miesiące.

RadioZET.pl/PAP