Zamknij

Nie żyje niemowlę, przed śmiercią zostało zgwałcone. Areszt dla rodziców

24.06.2019 12:24
Dziecko
fot. Pixabay

Zarzuty znęcania się i zabójstwa postawiła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach rodzicom 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Oboje trafili też do aresztu. Przyczyną śmierci dziecka był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu – podał rzecznik prokuratury Ryszard Tomkiewicz. Dziecko przed śmiercią zostało również zgwałcone. 

Jak poinformował PAP prokurator Tomkiewicz, rodzicom niemowlęcia postawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy znęcania się nad dziewczynką od kwietnia 2019, czyli od czasu, kiedy dziecko wróciło z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców. Znęcanie polegało na uderzaniu dziecka w różne części ciała.

Zobacz także

Drugi zarzut dotyczy zabójstwa 22 czerwca, kiedy to dziewczynka „była uderzana tępym, twardokrawędzistym narzędziem”. Sekcja zwłok wykazała, że niemowlę miało serce przebite złamanym żebrem. Prokuratura nie precyzuje, czym było uderzane dziecko. Jak powiedział prokurator, mógł to być młotek lub wałek. Niemowlę mogło być także uderzone o rant biurka albo stołu. Dziewczynka doznała krwotoku wewnętrznego i uszkodzenia mózgu. Została także zgwałcona.

Jak dodał prokurator, 35-letnia matka dziecka i 45-letni ojciec w czasie przesłuchania po postawieniu zarzutów nie przyznali się do winy. Sąd podzielił wnioski prokuratury i wydał postanowienie o aresztowaniu tymczasowym podejrzanych. 

Zobacz także

Dodał, że za decyzją o aresztowaniu przemawia zagrożenie wysoką karą i duże prawdopodobieństwo popełnienia czynów. Zastrzegł, że jest to wstępny etap postępowania, zbierany jest wciąż materiał dowodowy. Dodał, że podejrzani złożyli wyjaśnienia przed sądem, ale odmówił udzielenia informacji, czy przyznają się do winy i jaka jest treść wyjaśnień.

Jak podał prokurator, kobieta i mężczyzna nie byli wcześniej karani. 35-latka miała jeszcze trójkę dzieci, każde z innego związku. Dzieci mieszkają u swych ojców. Prokurator podał, że o śmierci dziecka w piątek powiadomił adwokat, który został wcześniej wezwany przez podejrzaną.

Chcesz otrzymywać więcej takich informacji? Śledź Kronikę Kryminalną Radia ZET na Facebooku

Zgłoszenie o śmierci niemowlęcia służby w Olecku odebrały w piątek po godzinie 20. Lekarz, który przyjechał na miejsce wezwania, potwierdził zgon – mówiła w sobotę portalowi RadioZET.pl rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Olecku, asp. Justyna Sznel. Rodzice dziecka zostali zatrzymani tego samego dnia.

RadioZET.pl/PAP