Zamknij

Prawicowi publicyści dostali bany od Olgi Tokarczuk. Żalą się na Twitterze

10.12.2019 13:55

Prawicowi publicyści zostali zbanowani przez noblistkę Olgę Tokarczuk na Twitterze. W gronie zablokowanych znaleźli się m.in. Magdalena Ogórek, Rafał Ziemkiewicz i Samuel Pereira, a także Krzysztof Bosak.

Prawicowi publicyści dostali bany od Olgi Tokarczuk. Żalą się na Twitterze
fot. TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Poruszający wykład noblowski Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” zachwycił nie tylko Polaków, ale odbił też się szerokim echem na całym świecie. Nasza noblistka w swoim 45-minutowym przemówieniu mówiła między innymi o chaosie informacyjnym, fake newsach, katastrofie klimatycznej i chaosie informacyjnym. Polska pisarka, odznaczona najbardziej prestiżową nagrodą na świecie, nawiązywała m.in. do tego, że jako ludzie „straciliśmy umiejętność postrzegania świata jako żywej całości, co może przezwyciężyć literatura, jeżeli zdobędzie się na współodczuwanie, czułość wobec opisywanej rzeczywistości”.

Zobacz także

Zauważyła, że faworyzowana obecnie narracja pierwszoosobowa podkreśla indywidualizm, wzbudza zaufanie czytelnika, ale też "pisanie tylko o sobie i przez siebie" powoduje, że traci się z oczu perspektywę uniwersalną.

Narracja pierwszoosobowa jest też z natury demokratyczna – chyba jeszcze nigdy w historii człowieka tak wielu ludzi nie zajmowało się pisaniem i opowiadaniem

– zauważyła pisarka.

Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć, i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. (...) Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć

– podkreśliła noblistka.

Zobacz także

Wykład noblowski Olgi Tokarczuk zakończyły długie oklaski.

Prawicowi publicyści i politycy zbanowani przez polską noblistkę

Nie wszyscy chcą jednak cieszyć się z osiągnięcia polskiej pisarki.

Zobacz także

Zdaniem Jacka Piekary np., noblowski esej Olgi Tokarczuk to „patetyczny, grafomański bełkot”.

Zobacz także

 Z kolei były senator PiS Waldemar Bonkowski nazywał polską pisarkę „polakożercą” twierdząc, że nagroda Nobla się „zdewaluowała”. Przypomnijmy, że to ten sam przywiązany do katolickich wartości polityk, na którym ciąży sprawa znęcana się nad żoną.

Zobacz także

Rafał Ziemkiewicz zaś stwierdził, że „wtedy nie mógł dostać Nobla Żeromski, bo lewicowy. Teraz nie mógł go dostać Herbert, bo prawicowy. Zawsze była w tej nagrodzie polityka, dobrze gdy nie nagradzano z politycznych powodów grafomanów - co też się parę razy zdarzyło”.

Olga Tokarczuk zbanowała na Twitterze wiele osób kojarzonych z prawicą, wywołując litanię pretensji z ich strony. Wśród zablokowanych znaleźli się m.in. Cezary Gmyz, Rafał Ziemkiewicz, Magdalena Ogórek, Sławomir Jastrzębowski i Jacek Piekara.

„Zamówiłam książki Olgi Tokarczuk, a ona mnie zablokowała. Nadal będę starała się oceniać twórczość, nie poglądy, ale jest coraz trudniej.” – napisała prawicowa dziennikarka Edyta Hołdyńska.

„Słowa o niej ani do niej nigdy nie napisałam” – pożaliła się obecnie publicystka TVP INFO a kiedyś kandydatka na prezydenta z ramienia SLD, Magdalena Ogórek. Jak mówiła w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, jej zdaniem noblistka uprawia w ten sposób „marketing szeptany”.

„Pani @tokarczuk_olga gratuluję Nobla! Czy przy okazji mogłaby Pani powiedzieć komu dała Pani do obsługi swoje konto TT? Wiele osób chętnie dowiedziałoby się dlaczego dostali bana, mimo iż - tak jak ja - nawet tweeta do Pani wcześniej nie napisali. Miłej niedzieli” – napisał Samuel Pereira, szef portalu tvpinfo.

„Właśnie się zorientowałem, że dostałem prewencyjnego bana od pewnej noblistki. Dołączyła do klubu z Kuźniarem i Biedroniem, z którymi też nie pisałem i także lata temu dali mi prewencyjnego bana” – komentował Krzysztof Bosak.

Warto zaznaczyć, że Olga Tokarczuk wielokrotnie "narażała się" polskiej prawicy. Polska noblistka jest zaangażowana w walkę o równe prawa dla osób LGBT+, krytykowała m.in. skandaliczne słowa abp Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Pisarka często porusza kwestię katastrofy klimatycznej i wegetarianizmu. Osoby kojarzone prawicą niejednokrotnie zarzucały pisarce m.in. uprawianie polityki

Zauważono, że profil Olgi Tokarczuk - który głównie przekazuje informacje o laureatce Nobla - do tej pory nie odniósł się w żaden sposób fakty zablokowania tak dużej liczby osób.

Polska noblistka, Olga Tokarczuk wraz z trzynastoma innymi laureatami Nagrody Nobla odebrałą we wtorek, 10 grudnia z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/Youtube/wirtualnemedia.pl