Zamknij

Olga Tokarczuk bez podatku od Nobla. Tak zdecydował minister finansów

10.10.2019 17:54
Olga Tokarczuk bez podatku od Nobla. Tak zdecydował minister finansów
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Olga Tokarczuk - laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 – nie będzie musiała zapłacić PIT od przychodów, związanych z tym wyróżnieniem. Taka jest decyzja ministra finansów, Jerzego Kwiecińskiego.

Szef resortu pogratulował też pisarce wielkiego sukcesu.

Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie

- napisał Kwieciński na Twitterze. Olga Tokarczuk otrzyma 3,5 miliona złotych, czyli 9 milionów koron (około 780 tysięcy euro).

Zobacz także

Bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki

dodał Kwieciński, załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk.

Zobacz także

"Przyznaje się, że nie czytałem żadnej książki"

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wcześniej szef resortu finansów, którego wieści o nagrodzie dla Tokarczuk zastały w Luksemburgu na spotkaniu Rady Unii Europejskiej do spraw finansów przyznał, że nie wie, czy będzie jakaś specjalna nagroda finansowa, czy fundusz dla noblistki.

Zobacz także

- Musimy na ten temat porozmawiać, jeszcze nie miałem posiedzenia kierownictwa na ten temat, ale myślę, że będę wyrazicielem woli wszystkich moich kolegów, żeby pogratulować pani Oldze. Przyznaje się, że nie czytałem żadnej książki, ale w najbliższym wolnym czasie z przyjemnością przeczytam – mówił dziennikarzom Kwieciński.

 

RadioZET.pl/PAP/Twitter