Zamknij

Nie żyje dziewczynka, która zachorowała na ospę. Nie była zaszczepiona

Magdalena Kulej
25.03.2019 13:39
Nie żyje dziewczynka, która zachorowała na ospę. Nie była zaszczepiona
fot. TOMASZ RYTYCH/REPORTER, zdj. ilustracyjne

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie zmarła 6-letnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dziewczynka miała 6 lat i pochodziła z miejscowości Wielbark. „Nie była zaszczepiona przeciwko ospie wietrznej” – powiedziała Grażyna Sosnowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie.

Podkreśliła jednak, że w tym przypadku szczepienie od ospy nie było obowiązkowe, a jedynie zalecane. Takie szczepienia są obowiązkowe m.in. dla dzieci leczonych onkologicznie, czy z upośledzoną odpornością.

Zagłosuj

Czy szczepienia dzieci w Polsce powinny być obowiązkowe?

Liczba głosów:

Z informacji, które posiada szczycieński sanepid, wynika, że 6-latka zachorowała około 20 lutego, a rodzice zgłosili się z nią do lekarza rodzinnego. Kilka dni później dziecko trafiło do szpitala w Szczytnie i jeszcze tego samego dnia zostało przewiezione do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Zmarła po 4 dniach – 28 lutego, ale ani szpital, ani służby sanitarne nie poinformowały o tym.

– Z naszych informacji wynika, że powodem zgonu dziewczynki było zapalenie móżdżku, czyli powikłanie po ospie wietrznej. To bardzo poważne powikłanie, a jednocześnie stosunkowo rzadkie – powiedziała Sosnowska.

Powikłania po ospie – będzie postępowanie po śmierci dziecka

Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko powiedział w rozmowie z PAP, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie. „Czekamy na dokumentację” – dodał. Dzisko powiedział też, że to szpital poinformował wojewódzki sanepid o śmierci dziecka. „To pierwszy taki przypadek od bardzo, bardzo wielu lat” – dodał.

Szpital nie komentuje sprawy. Rzecznik prasowy potwierdził jedynie, że faktycznie doszło do śmierci dziecka.

ZOBACZ TEŻ: Ospa wietrzna atakuje głównie dzieci. Jak się przed nią chronić?

RadioZET.pl/PAP/MK