Zamknij

Wichura uszkodziła wiatrownicę na wieży ratusza. "Wygląda, jakby miała odpaść"

21.02.2022 18:09

Z powodu bardzo silnego wiatru strażakom nie udało się w poniedziałek naprawić uszkodzonej przez wichurę wiatrownicy w kształcie kuli, która wieńczy ratuszową wieżę w Olsztynie. Miasto poszukuje firmy, która będzie mogła naprawić uszkodzony element.

Olsztyn
fot. Miasto Olsztyn

- Strażakom udało się wejść na wieżę i ocenić, że stan iglicy jest dobry, nie stanowi ona zagrożenia - powiedział PAP Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uszkodzona wiatrownica znajduje się na iglicy - jej stanu nie udało się strażakom ocenić. - Wiał tak silny wiatr, że wejście tam zagrażało bezpieczeństwu strażaków - poinformował Pulikowski.

Kulista wiatrownica zwieńczona chorągiewką z datą 1915 przekrzywiła się po sobotnich wichurach. Z poziomu chodnika wygląda tak, jakby miała odpaść od iglicy. Wiatrownica znajduje się na wysokości 63 metrów.

Olsztyn. Wichura uszkodziła wiatrownicę na wieży ratusza

- Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej zamknęliśmy plac przed ratuszem i chodnik na ul. 1 Maja od strony ratusza. Wejść do urzędu można tylko od strony ul. Ratuszowej. Prosimy, by nikt nie przekraczał terenu wygrodzonego taśmą - zaapelował Pulikowski.

Ratusz poszukuje teraz firmy, która dysponuje wysięgnikiem, który mógłby dosięgnąć wiatrownicy na wieży ratusza - w taki sposób łatwiej będzie można ocenić stan wiatrownicy i zdecydować o dalszym działaniu.

Przechodnie zauważyli przekrzywioną wiatrownicę na wieży ratusza w niedzielę rano, o czym został powiadomiony dyżurny miasta. Ratusz teren zagrożony ewentualnym upadkiem wiatrownicy wygrodził w poniedziałek po godz. 11.

Silny wiatr przekrzywił także krzyż na wieży kościoła św. Józefa w dzielnicy Zatorze. W parafii powiedziano PAP, że teren przy kościele został odgrodzony i zamówiono prywatną firmę, która ma naprawić uszkodzenie - ten krzyż w ocenie władz parafii znajduje się na wysokości ok. 20 metrów.

RadioZET.pl/ Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)