Zamknij

Omikron jest już w Polsce? Nieoficjalnie: pierwsza próbka przebadana

02.12.2021 14:28
koronawirus
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Przebadano pierwszą próbkę na obecność wariantu Omikron. Jak dowiedział się reporter Polsat News, okazało się, że nie potwierdzono obecności tej mutacji. Pacjent zakażony jest wariantem Delta. 

Pierwsza próbka przebadana w laboratorium nie potwierdza wariantu koronawirusa Omikron - poinformował dziennikarz Polsat News Arnold Nadolczak. Okazało się, że pacjent jest zakażony znanym już w Polsce wariantem Delta.

Omikron w Polsce? "Próbki od dwóch czy trzech osób są badane"

O wariant Omikron pytany był wiceszef resortu zdrowia w Programie I Polskiego Radia. - W Polsce jeszcze nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku, aczkolwiek próbki od dwóch czy trzech osób są badane. Być może właśnie u tych osób potwierdzony będzie wariant Omikron – poinformował Waldemar Kraska. Zastrzegł, że wariant ten "na pewno do Polski dotrze, mimo restrykcji, które podjęliśmy, ponieważ koronawirus barier granicznych nie przestrzega".

Powiedział także, że trudno jeszcze powiedzieć, jak ten wariant będzie się zachowywał. - Za mało mamy w tej chwili danych – wyjaśnił. - Objawy, które wskazują na zakażenie tym wariantem, są inne niż w przypadku wariantu Delta. Badacze, szczególnie z Afryki Południowej, podają, że jest to drapanie w gardle, podwyższona gorączka, trochę kaszlu. Są to objawy pseudoprzeziębieniowe – mówił Kraska.

- Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy wiedzieli, jaka jest skuteczność obecnie stosowanych szczepionek wobec tego wariantu. Są dość optymistyczne dane, ale musimy podchodzić do tego z wielką ostrożnością. Jest za wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski – zastrzegł.

RadioZET.pl/Polsat News/ PAP - Anna Kruszyńska