Zamknij

Omikron jest już w Polsce? "Pewne decyzje będą podjęte"

29.11.2021 08:37
koronawirus
fot. Mateusz Grochocki/East News

Omikron, nowy wariant koronawirusa wykryty w RPA, szybko rozprzestrzenia się w Europie. Czy nowa mutacja pojawiła się już w naszym kraju? - Nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek nowego wariantu wirusa SARS-COV-2 o nazwie Omikron - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, o godz. 11 zbiera się sztab kryzysowy, więc "pewne decyzje będą podjęte".

Wariant Omikron został przez WHO okrzyknięty mianem "niepokojącego". W poniedziałek Waldemar Kraska mówił w Polsat News, że nowa odmiana jeszcze nie została wykryta w naszym kraju. - Myślę, że jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - a na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych doniesień, że taki przypadek tej nowej mutacji Omikronu jest w Polsce - na pewno będziemy natychmiast działać - powiedział.

Wiceszef MZ pytany o nową mutację koronawirusa, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją". - Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie - dodał.

Omikron. Obrady sztabu kryzysowego. Kraska: pewne decyzje będą podjęte

Kraska powiedział, że "w tej chwili pełną parą pracują" w Polsce laboratoria, które prowadzą sekwencję wirusa, a właściwie jego genomu. - Chcemy, żeby jak najszybciej - jeżeli pojawi się taka mutacja w naszym kraju - ją znaleźć, ograniczyć to miejsce ewentualne, które się pojawi, to ognisko - podkreślił. Jak dodał, laboratoria te działają od kilkunastu miesięcy i badają bardzo dużą ilość próbek. - O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia - zaznaczył.

Wiceminister był pytany także o testowanie pasażerów przylatujących do Polski z Południowej Afryki - nie bezpośrednimi rejsami, ale z przesiadką. - Dzisiaj jest zespół, sztab kryzysowy, gdzie będzie Główny Inspektor Sanitarny na tym zespole - więc pewne decyzje będą podjęte - powiedział. Jak dodał, zebranie specjalnego sztabu kryzysowego odbędzie się o godz. 11.

Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił GIS zwrócenie szczególnej uwagi na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki. Jak zaznaczył Kraska, szef MZ wydał polecenie, "aby z wielką starannością służby sanitarne wszystkie osoby, które przylatują do Polski, otoczyły opieką, czyli wywiadem epidemiologicznym". - Takie osoby także w tej chwili są badane - powiedział. Kraska zapewnił, że "bardzo poważnie" traktowane są wszystkie pojawiające się informacje dotyczące Omikronu. - W tej chwili mamy za mało danych, bo te informacje, które do nas spływają, są różne - przyznał.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News

C