Zamknij

Omikron szaleje w Polsce. Wiceminister zdrowia podał w Sejmie nowe dane

27.01.2022 16:42

Omikron zaczyna dominować i odpowiada już za 62 proc. wszystkich przypadków COVID-19 w Polsce – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Stanęliśmy nad przepaścią, a jutro zrobimy krok do przodu – podsumował aktualną sytuację epidemiczną poseł Rajmund Miller z KO.

Waldemar Kraska
fot. Piotr Molecki/East News

Waldemar Kraska był pytany przez posłów KO o strategię walki o COVID-19, rolę lekarzy POZ i zaangażowanie aptek w testowanie. Wiceszef MZ stwierdził, że resort nie jest bezczynny i przygotował strategię walki z epidemią.

Omikron zaczyna dominować w Polsce

Jak dodał, wzrost liczby zakażonych wynika z faktu, że w Polsce zaczyna dominować wariant Omikron. Odpowiada on już za 62 proc. wszystkich przypadków w kraju. – W piątej fali resort skoncentrował się na trzech zasadniczych aspektach: szczepieniach, zwiększeniu dostępności do testowania oraz aktywnej roli lekarzy pierwszego kontaktu w opiece nad pacjentami – mówił wiceminister zdrowia.

Kraska wyliczył, że obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 57 proc. osób, a gdy pominie się dzieci poniżej 5. roku życia, to rzeczywiście takich osób jest 64 proc. Przypomniał też, że od czwartku test antygenowy wykonać można w wybranej aptece (do tej pory włączyło się do tego 105 aptek), a od przyszłego tygodnia będzie można – bez skierowania – zrobić go w punkcie wymazowym.

Obowiązek badania pacjentów 60 plus z COVID-19

Wiceminister wyjaśnił, że wprowadzenie bezpośredniego badania pacjenta w wieku powyżej 60 lat przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od wykrycia u niego zakażenia wynika z tego, że ta grupa w szczególności narażona jest na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, a nawet śmierci.

– Decyzja była bardzo dokładnie przemyślana, ponieważ akurat ta grupa – powyżej 60. roku życia stanowi około 15 proc. wszystkich zakażeń. To jest grupa także dobrze wyszczepiona, jak na warunki polskie – 78 proc., ale jeżeli spojrzymy na śmiertelność, to właśnie osoby powyżej 60. roku życia stanowią 87 proc. wszystkich osób, które zmarły z powodu zakażenia COVID-19 – wyliczył. 

Waldemar Kraska posłużył się też kolejną statystyką. – Dzisiaj zostało zakażonych 7145 osób powyżej 60. roku życia. Mamy ponad 10 tys. punktów POZ, czyli de facto na jeden POZ przypada niecały jeden pacjent, którego trzeba zobaczyć osobiście – powiedział Kraska.

loader

RadioZET.pl/PAP