Zamknij

Omikron u 3-latki. "Objawy u dziewczynki ustąpiły, niestety chorują rodzice"

17.12.2021 13:22

Druga próbka z wariantem Omikron dotyczy 3-letniej dziewczynki z Warszawy. Dziś czuje się lepiej, objawy ustąpiły. Niestety, mamy objawy choroby u rodziców dziewczynki – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Na konferencji przekonywał, że kwestią czasu są regularnie wykrywane zakażenia nowym wariantem koronawirusa w Polsce.

Omikron u 3-latki z Warszawy. Chorują rodzice
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Omikron potwierdzony u drugiej osoby w Polsce. Pierwszą zakażoną nowym wariantem koronawirusa była podróżna z Lesotho, która przebywała na konferencji w Katowicach. W piątek 17 grudnia MZ poinformowało o pierwszym zakażeniu obywatela Polski.

Zakażenie nowym wariantem koronawirusa potwierdzono u 3-letniej dziewczynki z Warszawy. - Dziś (17 grudnia, przyp.) czuje się lepiej, objawy choroby ustąpiły. Skarżyła się na katar i nudności. Test wykazał wynik pozytywny 14 grudnia – mówił na konferencji rzecznik MZ.

Rzecznik MZ: 3-latka z Omikronem już nie choruje. Objawy mają rodzice

Andrusiewicz wspomniał, że po zakażeniu dziecka zachorowali rodzice 3-latki. – Niestety, mamy objawy choroby u rodziców dziewczynki. Są oni zaszczepieni. Zarówno rodzice jak i dziewczynka są w izolacji. Co istotne, wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej, które miały kontakt z tą dziewczynką, już znajdują się w kwarantannie. Z uwagi na fakt, że koronawirus wystąpił u jednego z kolegów tej dziewczynki, więc ta grupa już znajduje się w kwarantannie – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Zapytany o chorobę rodziców 3-latki dodał: - To są objawy paragrypowe, nie ma zagrożenia życia. Rodzice są kierowani na testy – dodał rzecznik MZ. Andrusiewicz wskazał, że tylko w czwartej fali odnotowano już 500 hospitalizacji dzieci z COVID-19, a od początku pandemii w Polsce - ponad 3 tysiące.

Rzecznik MZ przekonywał, że mimo wnikliwego śledzenia kontaktów osób zakażonych kwestią czasu są kolejne przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa. - Sanepid warszawski kontaktuje się z wszystkimi rodzicami dzieci, z którymi miała kontakt 3-latka. Testowanie będzie dotyczyło również nich - wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz. 

RadioZET.pl