Zamknij

Omikron w Polsce. Kraska: Potwierdzono kolejne przypadki zakażeń

19.12.2021 12:36

Według najnowszych informacji w Polsce jest potwierdzonych siedem przypadków wariantu omikron - poinformował wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

Omikron w Polsce
fot. PAP

Omikron w Polsce. Jak poinformował wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska, potwierdzono już siedem przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa w Polsce. Jak podkreślił, "mutacja jest bardzo zakaźna". - Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach (koronawirusa) - wskazał.

Wcześniej tego samego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu trzeciego przypadku wariantu Omikron u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która - jak powiedział wiceszef resortu zdrowia - "wróciła z Wielkiej Brytanii" razem ze swoją mamą, u której wystąpiły objawy zakażenia. U dziewczynki objawy były paragrypowe, a test potwierdził, że to zakażenie mutacją omikron.

Omikron w Polsce. Potwierdzono kolejne przypadki zakażeń

Kraska powiedział, że w tej chwili jest za mało danych, żeby mówić, że wariant Omikron wywołuje cięższy przebieg zakażenia niż wariant delta koronawirusa. Wiceszef MZ poinformował, że kwestia nowych przypadków zakażeń będzie jednym z tematów poniedziałkowych obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W niedzielę 19 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 976 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych 70 osób z COVID-19. Najwięcej nowych przypadków zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (2329) i mazowieckiego (2040).

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

RadioZET.pl