Skandal w Kaliszu. Onet: Antybohater z filmu Sekielskich będzie udzielał święceń

22.05.2020 14:09
Biskup Edward Janiak
fot. MACIEJ KONIECZNY/REPORTER

Biskup Edward Janiak, antybohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", ma w sobotę udzielać święceń kapłańskich w Kaliszu – ustalił Onet. Mieszkańcy miasta protestują, a kuria odpowiada krótko: biskup podjął decyzję, że święci, więc święci.

W "Zabawie w chowanego" bracia Marek i Tomasz Sekielscy przedstawili biskupa Edwarda Janiaka jako osobę, która wiedziała o pedofilskich czynach podległych mu księży, a wręcz je tuszowała. W tej sprawie do Watykanu zwrócił się już zresztą abp Wojciech Polak, prymas Polski i delegat Komisji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Teraz okazuje się, że mimo otaczających go kontrowersji biskup Janiak wciąż jest bardzo zaangażowany w życie Kościoła. W sobotę w kaliskiej katedrze mają odbyć się święcenia kapłańskie i choć z ogłoszenia duszpasterskiego zamieszczanego na stronie katedry nie wynika, kto tych święceń udzieli, Onet potwierdził, że będzie to właśnie biskup Janiak.

screenshot-www.katedra.kalisz.pl-2020.05.22-14_04_25
fot. katedra.kalisz.pl

Biskup Janiak zdecydował, że święci, więc święci

Przypomnijmy, że po premierze "Zabawy w chowanego" przed siedzibą kurii diecezjalnej w Kaliszu doszło do protestu. Protestującym towarzyszyły wtedy hasła: "Z parafii do parafii zamiast do celi" czy "Biskupie, czas na sąd ostateczny". Kaliszanie przygotowali nawet specjalną petycję, w której domagali się od władz miasta, by nie zapraszano biskupa Janiak na oficjalne uroczystości. - Naszym zdaniem to powinna być persona non grata - mówiła Maria Dąbek, jedna z organizatorek protestu.

Wygląda na to, że święcenia z udziałem biskupa Janiaka i tak się odbędą. Z kurii płynie dość jasny komunikat: „Nikt nie odsunął księdza biskupa i ma prawo do święcenia księży dla tej diecezji. Ksiądz biskup podjął taką decyzję, że święci, więc święci” - cytuje Onet.

RadioZET.pl/Onet