Zamknij

PSL. Nowoczesna, UED i SLD porozumiały się ws. wyborów do PE. Możliwy koalicja bez PO

Redakcja
08.01.2019 16:28

PSL, Nowoczesna, Unia Europejskich Demokratów i SLD dogadały się w sprawie wspólnego startu w wyborach do europarlamentu - dowiedział się nieoficjalnie Onet. Wszystkie ugrupowania są również gotowe do rozmów z PO, ale przygotowują się także na opcję startu bez partii Grzegorza Schetyny. 

Opozycja
fot. Mateusz Grochocki/East News

Według doniesień Onetu, mniejsze ugrupowania opozycyjne od kilku tygodni negocjowały koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kierownictwa całej czwórki zadecydowały, że należy być dogadanym i zgodnym, co do pryncypiów jeszcze przed rozpoczęciem rozmów z największą partią opozycyjną - Platformą Obywatelską. 

Zobacz także

- Praktycznie jesteśmy już dogadani. Wiemy, jak wiele nas dzieli, ale przede wszystkim podkreślamy to, co nas łączy - mówi portalowi osoba związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. 

Taka taktyka negocjacyjna to skutek zamieszania, do jakiego doszło w ramach Koalicji Obywatelskiej (PO + Nowoczesna) po wyborach samorządowych. Część posłów N. (m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz) przeszła do klubu PO.

Zobacz także

- Nie doszłoby do tego, gdyby nie próba przejęcia Nowoczesnej przez Grzegorza Schetynę. Mało kto ufa teraz Platformie Obywatelskiej - przyznaje w rozmowie z Onetem jeden z polityków Nowoczesnej. Dlatego też przedstawiciele SLD, N., UED i PSL postanowili najpierw dogadać się między sobą - uznali bowiem, że tylko taka konsolidacja zapewni im silniejszą pozycję negocjacyjną i uniemożliwi powtórkę z sytuacji sprzed dwóch miesięcy. 

RadioZET.pl/Onet.pl/MP