Zamknij

Kosiniak-Kamysz kandydatem na prezydenta w 2020? Schetyna ma plan

Redakcja
10.01.2019 12:48
Opozycja
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter

Władysław Kosiniak-Kamysz jako kandydat koalicji opozycyjnej w nadchodzących wyborach prezydenckich – takie rozwiązanie sondował Grzegorz Schetyna. Lider PO ma ponoć ukryty plan zakładający skłócenie prezesa PSL z Donaldem Tuskiem. 

O sprawie pisze Onet, powołując się na swoje ustalenia. Wedle nich Grzegorz Schetyna bardzo obawia się marginalizacji politycznej. Obawa ta wynika z faktu, że wedle sondażu „Rzeczpospolitej” zaledwie 10 proc. ankietowanych widziałaby go w roli lidera opozycji. Większym od niego zaufaniem cieszą się Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń czy Paweł Kukiz. 

Zobacz także

Schetyna bagatelizuje niekorzystne dla siebie badania, sugerując, że powstają z inspiracji PiS, aby skłócić opozycję. Fakty są jednak takie, że przewodniczący Platformy ma spory elektorat negatywny. Według informacji Onetu sonduje on więc możliwość wystawienie Kosiniaka-Kamysza jako wspólnego kandydata demokratycznej opozycji w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

W ten sposób miałby chcieć pozbyć się konkurenta w walce o stanowisko szefa rządu (a według ostatnich sondaży wielu Polaków chętnie widziałoby lidera ludowców w roli premiera), a także „zagrać na nosie” Donaldowi Tuskowi. Szef Rady Europejskiej, choć nigdy oficjalnie tego nie potwierdził, powszechnie uważany jest za głównego (przynajmniej potencjalnie) kandydata w wyborach, które odbędą się za 1,5 roku.

Zobacz także

To nie pierwsze spekulacje dotyczące działań opozycji, które wypływają w ostatnich dniach. We wtorek pisaliśmy o porozumieniu, jakie mieli zawrzeć przedstawiciele mniejszych ugrupowań anty-PiS. Nowoczesna, SLD, UED i PSL biorą bowiem pod uwagę możliwość niedogadania się z PO i utworzenie własnego, koalicyjnego bloku.  

RadioZET.pl/Onet.pl/MP