Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem

Redakcja
20.04.2018 21:58
Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
fot. PAP

O możliwość spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawienia sytuacji opiekunów osób, u których niepełnosprawność powstała po 18. roku życia, zwróciło się w liście otwartym Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "Stop Wykluczeniom".

List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, pod którym podpisało się Stowarzyszenie Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, wysłano po spotkaniu prezydenta z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie chce spotkania, na którym będzie rozmawiało się o sytuacji opiekunów osób, u których niepełnosprawność stwierdzono po 18. roku życia.

Jak podkreślono w korespondencji "wobec tej grupy władze RP od lat prowadzą politykę dyskryminacji i wyniszczenia biologicznego".

"Kolejne rządy traktują w sposób uprzywilejowany opiekunów osób niepełnosprawnych, u których niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia (tzw. dzieci) w stosunku do opiekunów osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji, u których niepełnosprawność powstała po 18 roku życia" - napisano w liście do prezydenta.

Stowarzyszenie zaznaczyło, że z każdym rokiem takie osoby są spychane coraz bardziej "poza margines społeczeństwa, są z niego wykluczani". Podkreślono również, że w sprawie dyskryminacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. wydał wyrok, ale - jak wskazano - do tej pory nie został on wykonany.

RadioZET.pl/pap/maal