Zamknij

Rząd przyjął projekt ustawy. Paliwa będą droższe

Redakcja
21.03.2018 08:03
Paliwo
fot. PAP

We wtorek polski rząd przyjął projekt ustawy tworzącej Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i wprowadzającej nową opłatę emisyjną w cenie paliw. Jej wysokość to osiem groszy za litr ropy i benzyny. — Ta opłata to złodziejstwo — mówi Łukasz Rzepecki, były poseł PiS, obecnie Kukiz'15. Polityk apeluje do rządzących, by wycofali się z tego pomysłu. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Projektowana nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z projektem główne źródła przychodów FNT to nowa opłata emisyjna oraz pewna część wpływów z akcyzy od paliw płynnych. Opłata emisyjna ma mieć wysokość 80 zł na 1000 litrów benzyny lub oleju napędowego. 

Wraz z podatkiem VAT nowa danina wyniesie aż 10 groszy — pisze „Super Express”. Dla przykładu — kierowca przejeżdżający około 30 tysięcy kilometrów rocznie zapłaci blisko 200 złotych więcej na paliwo! 

Zobacz także

Jak podkreśliło ME, dzięki Funduszowi będą finansowane projekty wymienione m.in. w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Krajowych Ramach Polityki Rozwoju Infrastruktury Paliw Alternatywnych oraz ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Wsparcie otrzymają zarówno inicjatywy związane z rozwojem elektromobilności, czyli pojazdami napędzanymi energią elektryczną, jak i transportem opartym na paliwach alternatywnych m.in. CNG, LNG.

Wspierani mogą być m.in. producenci środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty chcące zakupić nowe pojazdy.

Państwowe koncerny paliwowe zapewniają, że koszty nowej opłaty wezmą na siebie, ale zdaniem ekspertów to puste obietnice. — Doświadczenia pokazują, że każde dodatkowe koszty są przerzucane na ostatnie ogniwo w łańcuchu, w tym przypadku na kierowcę — powiedział Grzegorz Maziak z portalu E-petrol.pl. 

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/Super Express/DG