Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PiS szykuje zmiany w opłatach za foliówki. „Z korzyścią dla środowiska”

27.08.2018 10:56
xxx wiadomosci

Prawo i Sprawiedliwość planuje objąć opłatą recyklingową wszystkie rodzaje toreb foliowych. Nowe przepisy, które obowiązują od stycznia br., wprowadziły opłatę za wydawane przy kasie najcieńsze reklamówki. 

PiS szykuje zmiany w opłatach za foliówki. „Z korzyścią dla środowiska” fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Gazeta Wyborcza” dotarła do projektu nowelizacji ustawy odpadowej, która ma uniemożliwić sklepom obchodzenie obowiązku odprowadzania opłaty recyklingowej. 

Zgodnie z obowiązującą ustawą opłata recyklingowa obejmuje lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone są bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów. Koszt foliowej reklamówki to 20 groszy (25 groszy z VAT). Po nowelizacji opłata będzie też dotyczyła grubszych toreb.

Opłata za foliówki

Opłata recyklingowa za grubsze foliówki nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. stawki pobieranej za cieńsze foliówki. Klient zapłaci więc około 15 groszy plus VAT.

Skąd pomysł PiS na zmianę przepisów? Dotychczasowy zysk ze sprzedaży grubszych reklamówek trafiał do kieszeni sieci handlowych. Tracił więc na tym budżet państwa. Teraz ma to się zmienić! 

– Teraz luka zniknie i więcej ludzi zacznie przechodzić na torby wielokrotnego użytku, z korzyścią dla środowiska – komentuje Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 250-300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk – 200. Według danych Komisji Europejskiej w 2010 r. średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła aż 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka – tylko cztery torby.

RadioZET.pl/Gazeta Wybocza/DG 

Oceń