Zamknij

PiS bierze się za foliówki. Zapłacimy również za te grubsze

13.04.2019 17:54

Więcej rodzajów foliówek może zostać objętych opłatą. Ministerstwo środowiska pracuje nad nowelą tzw. ustawy foliówkowej -  poinformował szef resortu Henryk Kowalczyk.

Plastikowe torby
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

loader

Szef resortu środowiska wraz z wiceministrem Sławomirem Mazurkiem zainaugurowali w sobotę w Otwocku akcję "Moja Ekotorba nie tylko od święta" podczas której rozdawali materiałowe torby wielokrotnego użytku osobom kupującym na miejskim targu w Otwocku. Cel akcji - to upowszechnienie stosowania toreb wielokrotnego użytku i odchodzenie od foliówek.

Henryk Kowalczyk przypomniał, że według danych statystycznych Polacy zużywają rocznie ok. 300 foliówek na osobę. Dekadę temu było to blisko 500 foliówek rocznie.

Opłata za foliówki. PiS szykuje zmiany 

Wprowadzając ustawę foliówkową rząd szacował, że w związku z opłatami do budżetu państwa wpłynąć może od 850 mln do 1,5 mld zł. Niektóre media podają, że przychody z foliówek są zdecydowanie niższe i mogą wynieść za pierwszy rok kilkadziesiąt milionów złotych. Minister przyznał, że przepisy ustawy foliówkowej są obchodzone przez przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić. 

Zobacz także

Kowalczyk wskazał, że nie martwi się tym, że przychody z opłat za foliówki są niższe, gdyż taki efekt zakładała ustawa. Mniej używamy foliówek, mniej za to płacimy. Zwrócił jednak uwagę, iż spadek przychodów z opłat nie wynika z bardziej ekologicznego podejścia Polaków, tylko "przerzucenia" się sprzedawców na grubsze torby.

Chcemy wprowadzić element weryfikacji sprawozdań, na razie są tylko deklaratywne. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem opłat od grubszych toreb, żeby nie uciekać od cienkich do grubszych, bo nie taki był cel ustawy HENRYK KOWALCZYK

Pytany, czy oznacza to, że wszystkie torby z tworzyw sztucznych będą płatne powiedział, że "ku temu będziemy pewnie zmierzać". Nowe propozycje przepisów powinny się pojawić w ciągu kilku miesięcy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Plaże Teneryfy pełne śmieci. Sieć obiegło wideo z zanieczyszczonym wybrzeżem

RadioZET.pl/PAP