Zamknij

Opole dostosowuje Urząd Wojewódzki dla cudzoziemców

Redakcja
11.12.2017 16:31
Opole dostosowuje Urząd Wojewódzki dla cudzoziemców
fot. Google Street View

Za 4,5 mln złotych opolski urząd wojewódzki dostosuje się do potrzeb coraz większej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do regionu - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda Adrian Czubak.

Projekt usprawnienia obsługi coraz większej liczby cudzoziemców przez administrację rządową województwa obejmuje dwa działania: pierwszym jest modernizacja samego gmachu opolskiego urzędu wojewódzkiego, drugi to szereg działań mających na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy urzędnikami a klientami zza granicy. Łączny koszt obydwu działań to 4,5 mln złotych, z czego 3,8 mln złotych to dotacje z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI)

Poważne zmiany czekają siedzibę wojewody. W obecnym holu urzędu powstanie Centrum Obsługi Cudzoziemca. W urzędzie działać będzie specjalna infolinia dla cudzoziemców i zostanie wprowadzony elektroniczny system rejestracji wizyt w urzędzie, co powinno zapobiec powstawaniu kolejek. Przebudowa rozpocznie się na początku przyszłego roku.

Drugi projekt pt. "Razem dla integracji", prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Opolskim, obejmuje utworzenie dwóch punktów informacyjno-doradczych, internetowej platformy konsultacyjnej, udzielaniu porad prawnych i psychologicznych oraz organizację kursów, w trakcie których cudzoziemcy mogą zapoznać się z wartościami i prawami obowiązującymi w Polsce.

Jak zaznacza Czubak, z roku na rok, liczba cudzoziemców obsługiwanych przez wojewódzką administrację rządową zwiększa się o sto procent. Liczbę obcokrajowców przebywających na terenie województwa szacuje się na około sto tysięcy, zdecydowaną większość wśród nich stanowią obywatele Ukrainy.

Radiozet.pl/pap/maal