Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Masz kredyt we frankach? To miasto udzieli Ci bezpłatnej pomocy

27.05.2017 17:57
xxx wiadomosci

Od poniedziałku w opolskim ratuszu posiadacze kredytów udzielonych we franku szwajcarskim mogą bezpłatnie uzyskać porady prawne na ten temat. To efekt porozumienia opolskiej Izby Adwokackiej i prezydenta Opola.

Masz kredyt we frankach? To miasto udzieli Ci bezpłatnej pomocy fot. East News

Od poniedziałku do czwartku zainteresowani mogą w urzędzie miasta bezpłatnie uzyskać od adwokatów porady dotyczące zapisów w umowach kredytowych, gdzie kwota kredytu jest wyrażona we franku szwajcarskim.

- Problemy posiadaczy kredytów walutowych nie zostały uregulowane systemowo. Są to umowy specyficzne i często zawierają zapisy, których skutków kredytobiorca nie zawsze rozumie. Na dodatek każdy z banków wprowadzał do umów własne rozwiązania. Dlatego do każdej z nich trzeba podejść indywidualnie. Adwokaci, z którymi współpracujemy, pomogą w zrozumieniu tych zapisów, choć ostateczne decyzja, co dalej z tą wiedzą zrobi, należeć już będzie do obywatela - powiedział miejski rzecznik konsumenta Marek Trejda.

W ramach porozumienia na rzecz konsumentów, miasto udostępni pomieszczenia urzędu, gdzie po godzinach pracy mieszkańcy będą mogli spotkać się z prawnikami. - Zdajemy sobie sprawę, że kredyty walutowe są poważnym problemem także dla wielu osób mieszkających w Opolu. Wspólnie z prawnikami chcemy pomóc w ich rozwiązaniu. Oczywiście, nie załatwimy za nich sprawy, ale przynajmniej wskażemy możliwe wyjścia z ich trudnej sytuacji - uważa prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Zdaniem mediator mec. Anety Gibek-Wiśniewskiej, inicjatywa jest cenna także dla osób, które chcą spróbować dogadać się z bankami poza salą sądową. - Dobrze poprowadzone mediacje często kończą się porozumieniem równie skutecznym, jak wyrok sądu uzyskany w drodze procesu. Ważne, żeby strony wiedziały, czego oczekują i na co mogą liczyć. Zbadanie zapisów konkretnej umowy wspólnie ze specjalistami może pomóc posiadaczowi takiego kredytu także w trakcie indywidualnych rozmów z kredytodawcą - uważa prawnik.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń