Zamknij

Piorun uderzył w ratusz w Opolu. "Mamy trudności w dostępie do telefonów"

24.06.2021 13:01
Burza
fot. Jarosław Małkowski/East News (zdjęcie poglądowe)

Podczas burzy, która miała miejsce w czwartek nad ranem w Opolu, piorun uderzył w miejski ratusz - poinformował na swoim profilu społecznościowym Arkadiusz Wiśniewski, prezydenta Opola. Do usuwania skutków nawałnicy, która przeszła nad całym regionem, służby były wzywane łącznie ponad 80 razy. 

Burza przeszła w czwartek nad Opolszczyzną. Pierwsze wezwania o pomoc przy usuwaniu jej skutków strażacy otrzymali około godz. 4 nad ranem. W ciągu kilku godzin liczba wezwań zbliżyła się do 60 (ostatecznie - jak informuje Państwowa Straż Pożarna w Opolu - przekroczyła 80). W akcjach ratowniczych głównie na terenie powiatu nyskiego, brzeskiego, opolskiego i oleskiego zaangażowanych było ponad 30 zastępów straży zawodowej i ochotników.

Burza w woj. opolskim. Piorun uderzył w ratusz w Opolu

W trakcie burzy ucierpiał m.in. ratusz miejski w Opolu, w który uderzył piorun. O zdarzeniu poinformował w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. "Uwaga. Piorun uderzył w Ratusz. Mamy trudności i spore ograniczenia m.in. w dostępnie do telefonów, sieci internetowej. Na pl. Wolności nie działa też winda. Prąd został przywrócony. Pracujemy nad powrotem ratusza do pełnego funkcjonowania" - napisał samorządowiec. 

Strażacy pomagali głównie w usuwaniu konarów drzew, które blokowały drogi i wypompowywali wodę z piwnic budynków. Woda zalała piwnicę m.in. w budynku należącym do Uniwersytetu Opolskiego, piwnicę w jednym z miejskich przedszkoli oraz hurtownię warzyw i owoców przy ul. Głogowskiej. 

Także w Opolu, w wyniku uderzenia pioruna, zapaliło się drzewo. Jak natomiast informuje "Nowa Trybuna Opolska", "strażacy interweniowali m.in. w Złotnikach, gdzie konieczne było pompowanie wody z terenu fabryki mebli".  Zarówno "NTO", jak i Radio Opole opublikowały na swoich stronach internetowych galerie zdjęć z akcji ratowniczych i usuwania skutków nawałnicy:

Z kolei Oleśnie wiatr zerwał poszycie z dachu budynku wielorodzinnego. Na szczęście nikt nie odniósł bezpośrednich obrażeń, nie było również konieczności ewakuacji lokatorów. W tym samym mieście zalana została piwnica hotelu, zaś w Gorzowie Śląskim zalało jeden z marketów. 

RadioZET.pl/PAP/Facebook/PSP Opole/nto.pl