Zamknij

Próbowała sprzedać dziecko przez internet. 22-latka miała na komputerze dowody wpłat

Magdalena Kulej
19.03.2019 07:30
Próbowała sprzedać dziecko przez internet. 22-latka miała na komputerze dowody wpłat
fot. archiwum RadioZET.pl

Opolscy policjanci zatrzymali 22-latkę, która ogłosiła w internecie, że sprzeda dziecko, którego się spodziewa. Kobieta tłumaczyła, że w ten sposób chciała wyłudzić pieniądze od zainteresowanych. Zatrzymana została także jej siostra.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O zatrzymaniu dwóch młodych mieszkanek powiatu nyskiego poinformował PAP we wtorek mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Sprawę wykryli funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

– Podczas monitorowania sieci internetowej policjanci natrafili na bardzo niepokojące treści. Na jednym z forów ogłoszeniowych oraz na popularnym portalu społecznościowym zostały umieszczone oferty sugerujące handel ludźmi. Ktoś proponował, że za odpowiednią opłatą odda dziecko do adopcji – powiedział Rzeczkowski.

Zobacz także

Policjanci z Opola ustalili, że użytkownik, który zamieścił ogłoszenie w sieci, podał fałszywe dane. Udało im się jednak ustalić, pod jakim adresem znajduje się komputer, z którego korzystał nadawca ogłoszenia.

– Okazało się, że pod tym adresem jest zameldowane również roczne dziecko, dlatego kryminalni musieli działać bardzo szybko. Zapukali do drzwi wytypowanego mieszkania już następnego dnia – wyjaśnił Rzeczkowski.

Komputer kobiety z dowodami wpłat od „klientów”

W mieszkaniu były dwie siostry w wieku 22 i 26 lat. Jak podaje policja, młodsza przyznała, że umieściła ogłoszenie, bo chciała wyłudzić pieniądze od osób zainteresowanych nielegalną adopcją dziecka. Policja zabezpieczyła komputer należący do kobiety i telefony komórkowe, przez które 22-latka prowadziła korespondencję z potencjalnymi „klientami”. Na sprzęcie były także dowody wpłat z tego tytułu. Kobiety zostały zatrzymane pod koniec ubiegłego tygodnia.

– Z zebranego przez śledczych materiału dowodowego wynika, że 22-latka symulowała ciążę przed osobami zainteresowanymi jej ofertą. Kobieta miała nakłaniać te osoby do wpłacania pieniędzy na zakup odżywek, witamin, lekarstw oraz akcesoriów dla niemowląt – podał Rzeczkowski.

Zobacz także

KGP poinformowała, że roczne dziecko, którego matką jest starsza z sióstr, zostało sądownie przekazane pod opiekę rodzinie zastępczej.

Śledztwo w sprawie internetowej propozycji wszczęła Prokuratura Okręgowa w Opolu, która zdecyduje, czy i jakie zarzuty usłyszą zatrzymane.

Policja sprawdza jeszcze aktywność obu kobiet w internecie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK