Zamknij

Pobili Polaka, który ożenił się z Romką. Jest wyrok sądu

Redakcja
04.09.2018 14:54
Opole. Sąd skazał 7 Romów za napad na Polaka na tle narodowościowym
fot. Paul Biryukov/Shutterstock

Sąd Okręgowy w Opolu uznał siedmiu Romów za winnych napaści na tle narodowościowym i wymierzył kary od pół roku do dwóch lat więzienia. Grupa mężczyzn pobiła Polaka, który ożenił się z Romką. Chcieli mu dać nauczkę, żeby nie wiązał się z kobietą innej narodowości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło w sierpniu ubiegłego roku w Brzegu. Ofiarą był mieszkaniec Wrocławia, który ożenił się z konkubiną jednego z Romów, gdy ten odbywał wyrok pozbawienia wolności.

Jak ustalono w trakcie śledztwa, kobietę i jej męża zwabiono do Brzegu pod pretekstem rozliczeń finansowych z jej rodzicami. Kiedy okazało się, że w domu rodzinnym kobiety nikt na nią nie czeka, para pojechała taksówką na dworzec PKP.

Zobacz także

Gdy mężczyzna wysiadł z samochodu, zaatakowała go grupa krewnych byłego partnera kobiety. Mężczyzna został uderzony butelką w głowę, a później był bity i kopany. Kobieta zdążyła zamknąć się w taksówce.

Nieprzytomnemu mężczyźnie z poważnymi urazami głowy na koniec ukradziono komórkę, którą później jeden z podsądnych próbował sprzedać w lombardzie.

W trakcie śledztwa oskarżeni tłumaczyli, że chcieli dać nauczkę Polakowi, który nie powinien wiązać się z Romką. Już w trakcie procesu tłumaczyli, że jedynie chcieli „sekundować” konkubentowi Romki w honorowym pojedynku z jej mężem.

Zobacz także

Jednak z niezrozumiałych dla nich samych powodów lub ze względu na fakt, że byli pijani, przyłączyli się do bicia ofiary. Jednocześnie zapewniali, że nie mają nic przeciwko Polakom i mieszanym małżeństwom polsko-romskim.

Sąd uznał winę wszystkich uczestników napaści. Najwyższą karę, dwóch lat pozbawienia wolności, wymierzył Andrzejowi G. Na półtora roku więzienia skazał Emanuela S.

W stosunku do Zbigniewa M. sąd orzekł karę roku pozbawienia wolności. Ryszard G., Manaure G., Paweł K. i Eugeniusz G. otrzymali kary od sześciu miesięcy do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Sąd zobowiązał także podsądnych do ograniczenia spożywania alkoholu i oddał ich pod nadzór kuratora.

Jak poinformowała Rempalska, wyrok jest nieprawomocny, a do sądu wpłynęły wnioski o wydanie pisemnego uzasadnienia wyroku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD