Zamknij

Brytyjczycy chcieli wwieźć do Polski swoje śmieci. Miały tu trafić 24 tony odpadów

Redakcja
12.07.2018 15:09
Śmieci
fot. Pixabay

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 ciężarówkę z nielegalnymi odpadami. Jak informuje komunikat Izby Administracji Skarbowej  w Opolu, transport śmieci przyjechał do naszego kraju z Wielkiej Brytanii.

Ciężarówkę zatrzymał do kontroli patrol z opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Już po wstępnych oględzinach ładunku celnicy uznali, że mają do czynienia z odpadami budowlanymi zmieszanymi z innymi ściekami o silnym zapachu stęchlizny. Ponad 24 tony wymieszanych śmieci miało trafić do firmy w Polsce zajmującej się przywozem odpadów w postaci paliw alternatywnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W tej sytuacji zwrócono się o opinię do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wstępna ocena WIOŚ zakwalifikowała zatrzymany ładunek jako nielegalnie przywiezione odpady. Potwierdziły się zatem podejrzenia celników. Po otrzymaniu formalnej opinii zostanie złożone oficjalne zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Nielegalny międzypaństwowy przywóz odpadów jest zagrożony karą od 3 do 5 lat więzienia.

W czerwcu opolska policja zatrzymała ciężarówkę z przewożonymi nielegalnie śmieciami komunalnymi z Niemiec. Jak informuje opolski Inspektorat Transportu Drogowego, odpady miały trafić na nielegalne składowisko w Dąbrowie Niemodlińskiej  pod Opolem.

RadioZET.pl/pap/maal