Zamknij

Opolskie: Były ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta

Redakcja
06.02.2018 15:24
Opolskie: Były ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta
fot. Pixabay

Do Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich wpłynął akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi K., któremu zarzuca się molestowanie ministranta. Do przestępstwa miało dojść wtedy, gdy oskarżony był księdzem — poinformowała we wtorek Aneta Rempalska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.

Według prokuratury do czynów objętych aktem oskarżenia miało dojść wiosną 2012 roku. W tym czasie Mariusz K. był wikarym na parafii w Jemielnicy. Poszkodowanym był jeden z małoletnich ministrantów.

Zobacz także

Przyznał się do winy

Gdy sprawa ujrzała światło dzienne, kapłan został odwołany z parafii i trafił przed sąd biskupi. Tam przyznał się winy. Przedstawiciele kurii zawiadomili świeckie organy ścigania, a Kongregacja Nauki Wiary wykluczyła Mariusza K. ze stanu duchownego.

Oskarżonemu przedstawiono zarzut molestowania i doprowadzenia do czynności seksualnych małoletniego, czyli osoby w wieku poniżej 15 lat. Za zarzucane mu czyny grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zagłosuj

Uważasz, ze księża powinni znieść celibat?

Liczba głosów:

Pedofilia w Kościele

To kolejny incydent związany z pedofilią w Kościele. Niedawno odsiadujący wyrok duchowny Paweł K. prosił o ułaskawienie prezydenta Dudę. W 2012 roku ksiądz Paweł K. został przyłapany w hotelu z 13-letnim chłopcem. Szybko okazało się, że już w 2005 roku miał sprawę karną za posiadanie dziecięcej pornografii. Prokurator, która prowadziła jego sprawę, mówiła, że wykorzystywał niedoświadczonych, nieporadnych chłopców i uzależniał ich od siebie. 

Na początku roku informowaliśmy, że 52-letni ksiądz z Rzeszowa krzywdził dzieci podczas rekolekcji. Sąd skazał 52-latka na półtora roku więzienia. Ze śledztwa prokuratury wynika, że ofiarami księdza pedofila padali uczniowie gimnazjum. Rzeszowscy parafianie w rozmowie z mediami zgodnie twierdzili, że duchowny miał znakomite podejście do dzieci. Umiał z nimi rozmawiać i wiedział, jakie mają problemy. Wielu traktowało go jako autorytet.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

W ubiegłym roku w Głogowie przyłapano księdza z 16-latkiem w aucie. Miał przy sobie prezerwatywy i lubrykanty.

W ubiegłym roku Kościół apelował o „zero tolerancji dla pedofilii”. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka w polskich kościołach odbywały się nabożeństwa w intencji dzieci wykorzystywanych seksualnie przez duchownych i świeckich. — Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy, jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu — napisał przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki w liście zachęcającym do zorganizowania modlitw w tej intencji w polskich kościołach.

RadioZET.pl/pap/maal