Zamknij

Aktor z ''Kleru'' ujawnił księdza pedofila. Biskup napisał list do wiernych

Redakcja
07.10.2018 15:42

Diecezja Opolska wysłała zawiadomienie do prokuratury w sprawie księdza podejrzewanego o pedofilie w parafii świętego Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Chodzi o historię, którą Arkadiusz Jakubik opowiedział po premierze filmu ''Kler''. Jego kolega z rodzinnej miejscowości miał być wykorzystywany seksualnie przez księdza kiedy był ministrantem. To właśnie pokrzywdzonemu aktor zadedykował swoją rolę. 

Aktor z ''Kleru'' ujawnił księdza pedofila. Biskup napisał list do wiernych
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W niedzielę we wszystkich parafiach na Opolszczyźnie odczytywany jest list biskupa Andrzeja Czai. Duchowny pisze wprost o aktualnie trzech badanych przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez księży i o sześciu zakończonych postępowaniach, w których duchowni okazali się być winni.

Biskup zwrócił się też do wiernych, żeby nie bali się zgłaszać do kurii swoich podejrzeń. Jak podkreślił, nie można takich spraw przemilczać, a każdy pokrzywdzony zasługuje na wsparcie. 

Diecezja zapewnia, że każdy z ujawnionych przypadków zgłosi też do Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.

''Kler'' bije rekordy oglądalności 

Film Wojciecha Smarzowskiego w ciągu tygodnia prawie podwoił swoją rekordową oglądalność z weekendu. Kler” obejrzało w polskich kinach 1,73 mln widzów. Spośród polskich filmów najlepiej w pierwszych kilka dni po premierze oglądały się „Listy do M. 3" (775 817 widzów).

Zobacz także

Fabuła filmu „Kler” przedstawia trzech księży katolickich – skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Smarzowski przedstawia także żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza, który jest blisko związany z rządzącymi krajem i wywiera bezpośredni wpływ na krajową politykę (Janusz Gajos).

RadioZET.pl/gw/DG