Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Burza piaskowa na Opolszczyźnie [WIDEO]

24.08.2018 23:16
xxx wiadomosci

W Krapkowicach w województwie opolskim miało miejsce nietypowe zjawisko. Mieszkańcy zaobserwowali burzę piaskową. W całym regionie, podobnie, jak w innych miejscach w Polsce, przeszedł burzowy front. Na Opolszczyźnie strażacy interweniowano blisko 70 razy.

Opolskie. Burza piaskowa nad Krapkowicami fot. Tygodnik Krapkowicki/YouTube

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najpoważniejsze straty burze wyrządziły w powiecie opolskim i oleskim. W Brynicy pod naciskiem ulewnego deszczu i wiatru zarwał się dach budynku mieszkalnego.

W tej samej miejscowości burza całkowicie zniszczyła budynek gospodarczy. Akcję ratowniczą utrudniały drzewa i konary leżące na drogach dojazdowych.
Wiatr i deszcz uszkodziły także dachy budynków w Łubnianach i Dąbrówce Łubniańskiej. Interweniowano także przy podtopieniach w powiecie oleskim.

Do nietypowego zjawiska doszło w Krapkowicach. Mieszkańcy miasta i przejeżdżający drogą krajową kierowcy byli świadkami burzy piaskowej. Ratownicy nie musieli interweniować.

Jeden ze świadków burzy piaskowej nagrał, jak chmura pyłu przetacza się nad miastem.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim (z wyłączeniem powiatów południowo-wschodnich), wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich), łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim i małopolskim.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze, wiatr podczas burz może dochodzić do 90 km/h, a opady do 40 mm.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń