Jechał autem bez uprawnień. Nie został ukarany bo jest doradcą wojewody?

Redakcja
07.03.2019 17:18
Jechał autem bez uprawnień. Nie został ukarany bo jest doradcą wojewody?
fot. Shutterstock

Nawet dwa lata pozbawienia wolności grożą doradcy wojewody opolskiego i radnemu miasta Opole z PiS Arkadiuszowi Sz. za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Polityk stracił prawo jazdy 12 lat temu. Mimo to, od blisko dwóch miesięcy, unika kary. Lokalna prasa informuje o „naciskach”, policja tłumaczy, że sprawdzała informacje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło 26 stycznia w Nysie, gdzie w pobliżu Komendy Powiatowej Policji, przy pasach dla pieszych zaparkował samochód kierowany przez Arkadiusza Sz., doradcę wojewody i radnego miasta Opole z klubu PiS.

Według lokalnego tygodnika „Nowiny Nyskie”, który jako pierwszy opisał sprawę, podczas sprawdzania dokumentów okazało się, że kierowca nie ma prawa jazdy, ale kierowcy nie ukarano w wyniku nacisków ze strony komendy wojewódzkiej policji w Opolu.

Zobacz także

Rzecznik prasowy komendy powiatowej w Nysie Magdalena Skrętowicz tłumaczy, że interweniujący policjanci za nieprawidłowe parkowanie zastosowali wobec kierowcy „środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia”. Dopiero w trakcie sprawdzania danych, okazało się, że ma on cofnięte prawo jazdy.

- W związku z powyższym pod nadzorem Prokuratury w Nysie prowadzimy postępowanie pod kątem art. 180a k.k. – poinformowała Skrętowicz.

Na pytanie, dlaczego pomimo upływu ponad miesiąca od zdarzenia, nie przedstawiono kierowcy zarzutów, rzecznik nyskiej policji wyjaśniła, że funkcjonariusze musieli „potwierdzić prawomocność decyzji o zabraniu prawa jazdy”.

Komenda wojewódzka w Opolu wydała z kolei oświadczenie, w którym podkreśliła, że „komendant nie rozmawiał z policjantami, którzy opisywaną sprawę wyjaśniali. Nie było też żadnych nacisków ze strony komendanta wojewódzkiego w tej sprawie”.

Zobacz także

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, śledczy dysponują już odpisem urzędowej decyzji, zgodnie z którą Arkadiusz Sz. utracił prawo jazdy w 2007 roku, czyli 12 lat temu.

Arkadiusz Sz. w środę był w pracy, jednak nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Wicewojewoda opolski, a zarazem szefowa regionu Prawa i Sprawiedliwości, Violetta Porowska powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że do czasu zakończenia postępowania przez powołane do tego instytucje, nie będzie komentować sprawy.

RadioZET.pl/PAP/Nowiny Nyskie/JŚ