Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jechał autem bez uprawnień. Nie został ukarany bo jest doradcą wojewody?

07.03.2019 17:18
xxx wiadomosci

Nawet dwa lata pozbawienia wolności grożą doradcy wojewody opolskiego i radnemu miasta Opole z PiS Arkadiuszowi Sz. za kierowanie pojazdem bez uprawnień. Polityk stracił prawo jazdy 12 lat temu. Mimo to, od blisko dwóch miesięcy, unika kary. Lokalna prasa informuje o „naciskach”, policja tłumaczy, że sprawdzała informacje.

Jechał autem bez uprawnień. Nie został ukarany bo jest doradcą wojewody? fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do zdarzenia doszło 26 stycznia w Nysie, gdzie w pobliżu Komendy Powiatowej Policji, przy pasach dla pieszych zaparkował samochód kierowany przez Arkadiusza Sz., doradcę wojewody i radnego miasta Opole z klubu PiS.

Według lokalnego tygodnika „Nowiny Nyskie”, który jako pierwszy opisał sprawę, podczas sprawdzania dokumentów okazało się, że kierowca nie ma prawa jazdy, ale kierowcy nie ukarano w wyniku nacisków ze strony komendy wojewódzkiej policji w Opolu.

Rzecznik prasowy komendy powiatowej w Nysie Magdalena Skrętowicz tłumaczy, że interweniujący policjanci za nieprawidłowe parkowanie zastosowali wobec kierowcy „środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia”. Dopiero w trakcie sprawdzania danych, okazało się, że ma on cofnięte prawo jazdy.

- W związku z powyższym pod nadzorem Prokuratury w Nysie prowadzimy postępowanie pod kątem art. 180a k.k. – poinformowała Skrętowicz.

Na pytanie, dlaczego pomimo upływu ponad miesiąca od zdarzenia, nie przedstawiono kierowcy zarzutów, rzecznik nyskiej policji wyjaśniła, że funkcjonariusze musieli „potwierdzić prawomocność decyzji o zabraniu prawa jazdy”.

Komenda wojewódzka w Opolu wydała z kolei oświadczenie, w którym podkreśliła, że „komendant nie rozmawiał z policjantami, którzy opisywaną sprawę wyjaśniali. Nie było też żadnych nacisków ze strony komendanta wojewódzkiego w tej sprawie”.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, śledczy dysponują już odpisem urzędowej decyzji, zgodnie z którą Arkadiusz Sz. utracił prawo jazdy w 2007 roku, czyli 12 lat temu.

Arkadiusz Sz. w środę był w pracy, jednak nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Wicewojewoda opolski, a zarazem szefowa regionu Prawa i Sprawiedliwości, Violetta Porowska powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami, że do czasu zakończenia postępowania przez powołane do tego instytucje, nie będzie komentować sprawy.

RadioZET.pl/PAP/Nowiny Nyskie/JŚ

Oceń