Zamknij

Opolskie: Trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego

Redakcja
29.04.2017 10:56
Opolskie: Trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego
fot. Pixabay

Poziom rzeki Odry przekroczył poziom ostrzegawczy. Służby przygotowują się na falę kulminacyjną, która jutro może przejść przez region. Na dwóch odcinkach dróg wstrzymano ruch.

Według zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w opolskim urzędzie wojewódzkim Stanisława Potońca w sobotę stan alarmowy jest przekroczony w trzech miejscach na rzece Osobłodze, Opawie i Grabówce. Praktycznie na całej Odrze woda przekroczyła stan ostrzegawczy. - Spodziewamy się jutro fali kulminacyjnej. Wtedy na Odrze mogą być przekroczone stany alarmowe i może dojść do lokalnych podtopień - ostrzega.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Z powodu podwyższonego stanu rzek wyłączony jest przejazd z Branic do Czech na drodze wojewódzkiej 119. W nocy z piątku na sobotę wyłączono z ruchu drogę w Opolu łączącą dawne wsie Czarnowąsy i Borki, gdzie na moście doszło do spiętrzenia wody. Na polecenie komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wzmocniono obsadę niektórych jednostek.

Lokalne podtopienia na Śląsku

Od piątku w regionie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez wojewodę śląskiego. Alarmy i stan pogotowia ogłosili też samorządowcy z gmin i powiatów szczególnie narażonych na podtopienia.

Alarm obowiązuje w Siewierzu i sołectwie Żelisławice oraz gminach Milówka i Krzyżanowice, a stan pogotowia ogłoszono w powiecie częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim (w gminach Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski), powiecie cieszyńskim, a także w gminach Ujsoły, Radziechowy-Wieprz oraz Sośnicowice.

Zobacz także

Poziom wód przekroczył stan alarmowy w niektórych punktach pomiarowych na Odrze, Wiśle, Pszczynce, Brynicy, Przemszy i rzece Ruda, a stany ostrzegawcze zostały przekroczone na Olzie, Psinie, Kłodnicy, Małej Panwi, Wiśle, Białej Wisełce, Iłownicy, Pszczynce, Gostyni, Mitrędze, Sole i Koszarawie.

RadioZET.pl/PAP/DG