Zamknij

Wybuch w Kędzierzynie-Koźlu. Pożar ugaszony, trwa akcja ratownicza [AKTUALIZACJA]

07.06.2019 07:28

W piątek nad ranem strażakom udało się ugasić pożar w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie w czwartek wieczorem doszło do eksplozji. Trwają prace nad umocnieniem konstrukcji budynku, żeby można było rozpocząć przeszukiwanie rumowiska, pod którym mogą być ludzie.

Kędzierzyn-Koźle
fot. Twitter/Grażyna Wiatr

Do wybuchu na drugim piętrze starej kamienicy w sąsiedztwie kozielskiego rynku doszło w czwartek, kwadrans po dziewiętnastej. Przypadkowym świadkom udało się wyprowadzić z budynku starszą kobietę. Na miejscu błyskawicznie zjawili się pierwsi strażacy, którzy wynieśli w płonącego już domu ciężko rannego mężczyznę.

Zawalona kamienica w Kędzierzynie-Koźlu

Pożar objął drewnianą konstrukcję dachu i wnętrze budynku. Na skutek pożaru i wybuchu zarwał się strop między drugim a pierwszym piętrem. Budynek osłabiony pożarem i tonami wody użytymi do gaszenia grozi zawaleniem. Jak powiedział PAP mł. brygadier Leszek Morkis z kędzierzyńsko-kozielskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, według świadków w budynku mogą znajdować się jeszcze dwie osoby.

– Uszkodzenia są poważne i przed rozpoczęciem akcji poszukiwawczej w gruzowisku konieczne będzie ugaszenie ognia, odpowiednie wzmocnienie budynku, by zminimalizować ryzyko dla ratowników, którzy wezmą udział w przeszukaniu – powiedział Morkis.

Do Kędzierzyna-Koźla przyjechały wyspecjalizowane jednostki ratownicze z Brzegu, Grodkowa i Jastrzębia-Zdroju. Na miejscu jest około stu strażaków. Dowództwo nad akcją objął opolski komendant wojewódzki PSP starszy brygadier Krzysztof Kędryk. Jeszcze w czwartek w nocy próbowano rozpocząć przeszukanie gruzowiska przy pomocy specjalnie przeszkolonego psa, jednak ze względu na trwający pożar i niepewny stan budynku poszukiwania musiano przerwać.

Straż pożarna ugasiła pożar

Jak powiedział  oficer dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około godziny trzeciej nad ranem udało się ugasić ogień. Obecnie trwają prace nad umocnieniem domu przy pomocy belek wspierających jego nadwyrężoną konstrukcję. „Zaczynamy od stemplowania stropu piwnicy. Kiedy specjaliści uznają, że budynek jest wystarczająco stabilny, do akcji wejdą ratownicy, żeby przeszukać gruzowisko” – wyjaśnia strażak.

Przybyły na miejsce wojewoda Adrian Czubak powiedział, że w piątek, w porozumieniu z władzami samorządowymi zostanie opracowany plan pomocy wszystkim poszkodowanym. O tym, czy będzie możliwy remont kamienicy, zadecydują eksperci z nadzoru budowlanego. Z noclegu w jednym z miejscowych hoteli skorzystały trzy osoby ewakuowane z okolicy miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną eksplozji. Budynek był zasilany z sieci gazowej, jednak strażacy nie wykluczają innych możliwości. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że kierownictwo resortu jest w ciągłym kontakcie z kierującymi akcją ratowniczą strażakami. Na miejscu jest śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

RadioZET.pl/PAP