Opóźnienia w „500 Plus”. W urzędach zalega ponad 100 tysięcy spraw!

Redakcja
25.04.2018 10:37
500 Plus
fot. East News

Opóźnienia w wypłacie „500 plus” dotyczą ponad 112 tysięcy spraw — głównie w przypadkach, gdy rodzice dzieci przebywają za granicą. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że marszałkowie wszczęli postępowania w niespełna połowie takich spraw — reszty nawet nie zaczęli rozpatrywać.

Teraz leży to w gestii wojewodów, ale przyśpieszenie w rozpatrywaniu wniosków jest nadal nieznaczne. Odsetek za zwłokę w wypłacie „500 plus” rodzice nie dostają, ale mogą się poskarżyć do sądu na przewlekłość postępowania, co jednak nie przynosi zbyt wymiernych rezultatów. 

W opóźnieniach przoduje województwo zachodniopomorskie — zalega tam ponad 5300 spraw. W woj. opolskim — ponad 4700 spraw, które dotyczą rodziców pracujących i mieszkających za granicą — od stycznia nie rozpatrzono żadnej. Z kolei w woj. lubuskim jest 4,5 tys. takich wniosków.

Zobacz także

Do połowy kwietnia urzędy wojewódzkie nieco przyspieszyły w rozstrzyganiu tych bardziej skomplikowanych spraw — zwłaszcza takich, gdzie urzędnicy muszą sprawdzić, czy rodzic nie pobiera świadczeń na dzieci za granicą. W sumie wydały już ponad 25 tysięcy decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał ojcu kilkorga dzieci zadośćuczynienie za opóźnienia w wypłacie 500 plus w wysokości... tysiąca złotych.

500+ - zmiany 2018 [NOWY WNIOSEK, WZÓR, PDF] - Radio ZET

RadioZET.pl/AJ/MP