Zamknij

Opozycja straci większość w Senacie? "Mężydło może zostać wyrzucony z klubu KO"

30.07.2021 07:01
Senat
fot. Piotr Molecki/East News

Według ''Gazety Wyborczej'' opozycja może stracić większość w Senacie. 11 sierpnia komisja dyscypliny partyjnej KO będzie rozpatrywała sprawę senatora Antoniego Mężydły, który wbrew stanowisku senackiego klubu zagłosował za kandydaturą dr Karola Nawrockiego na prezesa IPN. 

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że Antoniemu Mężydle za głosowanie wbrew dyscyplinie - i to w sprawie personalnej - grozi wyrzucenie z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz, że opozycja - wraz z głosującymi z nią niezależnymi senatorami - ma nikłą przewagę w Senacie - 51 do 48 senatorów.

Opozycja straci większość w Senacie? Mężydło może zostać wyrzucony z klubu KO

Marcin Bosacki, szef klubu senatorów Platformy Obywatelskiej, poinformował, że przekazał sprawę do rzecznika dyscypliny partyjnej, posłanki Izabeli Mrzygłockiej.

- Senator z pewnością będzie ukarany, dwukrotnie rozmawiałam z nim w tej sprawie. Decyzja zostanie podjęta 11 sierpnia - mówi "GW" Mrzygłocka. Posłanka podkreśla, że sprawa jest trudna, a senator Mężydło twierdzi, że głosował zgodnie z własnym sumieniem.

''Wyborcza" zauważa, że w przeszłości za takie wykroczenia groziło wykluczenie z klubu, a sam Mężydło bierze to pod uwagę i w radiu TOK FM zaręczał, że nawet jeśli zostanie pozbawiony członkostwa, będzie głosował nadal tak jak opozycja. Stwierdził, że nie zgadza się z tym, co w przeszłości mówił lider PO Grzegorz Schetyna o konieczności zlikwidowaniu IPN i CBA, bo uważa, że są to instytucje potrzebne krajowi.

"Koalicja Obywatelska w Senacie, która ma za sobą kilka wpadek w głosowaniach, przez co np. o mały włos rzecznikiem praw obywatelskich nie został poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, straciła w tej kadencji już dwóch senatorów. Do Polski 2050 Szymona Hołowni odszedł Jacek Bury, a do klubu parlamentarnego PSL-UED - Kazimierz M. Ujazdowski" - przypomina ''Gazeta Wyborcza''. 

RadioZET.pl/PAP