Orangutanica z gdańskiego ZOO namalowała obraz. Będzie lictyowany na WOŚP

Redakcja
08.01.2019 23:31
Orangutanica z gdańskiego ZOO namalowała obraz. Będzie lictyowany na WOŚP

Obraz namalowany przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to jedna z atrakcji wystawionych na licytację w Gdańsku z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Praca o wymiarach 42x29,7cm została wykonana przez małpę nietoksycznymi farbami plakatowymi o kolorze czerwonym i zielonym. Malunek ma charakter abstrakcyjny.

"Taka pasja u zwierzęcia, żeby malować i rysować zdarza się rzadko”

- Wiele lat pracuję ze zwierzętami i - proszę mi wierzyć - taka pasja u zwierzęcia, żeby malować i rysować zdarza się rzadko. Orangutan jako przedstawiciel naczelnych pierwsze trzy lata swojego życia ma zbieżne z życiem człowieka, jeśli chodzi o psychikę, możliwości intelektualne, kojarzenie i myślenie – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku dyrektor GOZ Michał Targowski.

Zobacz także

Praca orangutanicy, wystawiona na aukcję z okazji 27. Finału WOŚP w Gdańsku, powstała dla Michała Krause, wieloletniego opiekuna Rai.

"Ona, jak dostaje kredki i arkusz papieru, to wie, po co”

- Ona, jak dostaje kredki i arkusz papieru, to wie, po co: żeby rysować. Każda inna małpa by taki papier pogniotła lub pogryzła. A Raja trzyma ten arkusz papieru jak coś bardzo cennego, ustawia sobie na blacie w swoim pomieszczeniu i rysuje, maluje. I to nie są jakieś bohomazy. To jest wielki wysiłek dla niej, bo zazwyczaj po namalowaniu obrazu zasypia. Przynosi nam swoje dzieło w ręku. I nie ma tam żadnego zagniecenia. Ona wie, że to sprawia jej radość i nam też oczywiście - mówił Targowski.

Zobacz także

Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego ma nadzieję, że praca orangutanicy będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem podczas licytacji. - Jest pewien wybitny artysta – Pablo Picasso – który w jednym z okresów swojej twórczości podobnie malował i jego obrazy osiągały wówczas niesamowitą wartość - dodał.

Raja ma 47 lat. Drugi orangutan w gdańskim zoo o imieniu Albert jest od niej młodszy o dwa lata. Oboje są jedynymi orangutanami żyjącymi w polskich ogrodach zoologicznych.

Zobacz także

Oprócz obrazu orangutanicy na licytacji WOŚP w Gdańsku będzie można także kupić m.in. replikę bursztynowej kolii, którą prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku 17 lipca 2017 r., jednodniowy rejs dla 25 osób na żaglowcu STS Generał Zaruski oraz krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk.

Podczas koncertu finałowego "Gdańsk dla Orkiestry" na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego zagrają m.in. Blue Cafe, Varius Manx i Kasia Stankiewicz.

RadioZET/PAP/JZ