Zamknij

Orędzie Andrzeja Dudy. „Jesteśmy celem cynicznej propagandy”

Katarzyna Witwicka
02.03.2022 21:58

 – Staliśmy się celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Musimy być tego wszyscy świadomi – mówił prezydent Andrzej Duda, który w środę 2 marca wygłosił orędzie.

Orędzie Andrzeja Dudy
fot. Facebook

Ukraina od 24 lutego walczy z rosyjską agresją. Prezydent Andrzej Duda podkreślił w orędziu, że ataki mają znamiona ludobójstwa, a ich sprawcy nie pozostaną bezkarni. Prezydent dodał, że liczy, że Putin i jego otoczenie staną przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.

- Państwo polskie zdaje egzamin. Jesteśmy liderami w pomocy Ukrainie – mówił prezydent. Duda podziękował Polakom za okazane uchodźcom wsparcie. Przestrzegł także przed rosyjską propagandą. – Nie dajmy się wzajemnie skłócić – podsumował.

Orędzie Andrzeja Dudy: liczy się bezpieczeństwo Polski, to nasza racja stanu

- Ataki rosyjskie noszą znamiona ludobójstwa; wierzę, że nie pozostaną bezkarne - powiedział w środę 2 marca prezydent Andrzej Duda.

Zaledwie tydzień temu byłem w pięknym, dumnym Kijowie i rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Kilka godzin później rosyjskie wojska zaatakowały niepodległą Ukrainę, rozpętały okrutną wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi. Dziś na Kijów spadają bomby, a mieszkańcy wspólnie z ukraińską armią bronią swojego miasta. Stolica jak i cała Ukraina stała się dla wolnego świata symbolem obrony naszych wspólnych wartości: wolności, suwerenności i demokracji

Andrzej Duda

Mówił, że Ukraina płaci najwyższą cenę za obronę tych wartości. -Atakowane są domy mieszkalne, bloki, szkoły i szpitale. Liczne ataki ze strony wojsk rosyjskich mają znamiona ludobójstwa. Wierzę, że nie pozostaną one bezkarne i ich sprawcy odpowiedzą za nie przed międzynarodowymi trybunałami - mówił Duda.

Prezydent podziękował Polakom za wsparcie uchodźców, którzy przyjeżdżają do Polski. Jak dodał, nasz kraj jest „liderem w pomaganiu”. Podkreślił też, że Ukraina może liczyć na pomoc polskiej dyplomacji także w staraniach o członkostwo w UE. – Jesteśmy adwokatem Ukrainy – mówił Duda.

Duda zaznaczył, że Polska także ponosi konsekwencje tego wsparcia. – Staliśmy się celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Musimy być tego wszyscy świadomi – mówił prezydent.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

UKRAINA. WOJNA TRWA [RELACJA]