Orędzie Beaty Szydło: frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych

Redakcja
20.07.2017 21:27
Orędzie Beaty Szydło: frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych
fot. Archiwum Radia ZET

Premier RP Beata Szydło zaapelowała w czwartek o rozsądek i odpowiedzialność. – Frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych – mówiła w orędziu wygłoszonym do narodu. Jej wystąpienie zbiegło się z protestami i demonstracjami w całej Polsce.

Zagłosuj

Kogo popierasz w tej sprawie?

Liczba głosów:

Szydło odniosła się do reformy Sądu Najwyższego w wykonaniu rządu. – Wiemy, że funkcjonują one źle. Dlatego odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie. Dziś tak nie jest. Nad korporacją sędziowską nie ma w Polsce demokratycznej kontroli. Chcemy ją wprowadzić, tak jak ma to miejsce choćby w krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii – mówiła o godz. 20 w czwartek.

Krytyka opozycji

Premier RP krytycznie odniosła się do reakcji opozycji na wydarzenia z ostatnich dni. – Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swe prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. Do tego wyrywanie mikrofonu, gaszenie światła, nawoływanie do protestów na ulicach i donosy za granicę. To przejaw buty i oderwanie się od problemów zwykłych obywateli – wyjaśniała w orędziu.

Umowa z wyborcami

Szefowa rządu twierdzi, że reforma sądownictwa to część umowy polityków PiS z wyborcami. – My jesteśmy władzą odpowiedzialną. Jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać. Mamy wizję zmian, dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji. Nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit – tłumaczyła.

50 tys. osób pod Pałacem Prezydenckim

Wystąpienie premier zbiegło się z zapowiadanymi protestami w Warszawie i innych miastach w Polsce. Według stołecznego ratusza, w samej Warszawie pod Pałacem Prezydenckim pojawiło się 50 tys. osób.

TYLKO U NAS. Lech Wałęsa o kryzysie politycznym w państwie. Zobacz nagranie w serwisie MAM ZDANIE

RadioZET.pl/PAP/strz