Zamknij

Rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze. Wzrasta zagrożenie powodziami

Redakcja
29.10.2017 15:23
Rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze. Wzrasta zagrożenie powodziami
fot. Pixabay

Wzrasta zagrożenie powodziowe na Dolnym Śląsku – podały służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Poziomy ostrzegawcze przekroczyły również rzeki Biała w Bielsku-Białej oraz Koszarawa w Pewli Małej. To efekt orkanu Grzegorz, który spowodował opady i wichury. W wyższych partiach Beskidów pada śnieg.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że w regionie na rzekach przekroczone są dwa stany alarmowe na rzekach: Kwisa i Bystrzyca Dusznicka oraz ogłoszono 14 stanów ostrzegawczych.

Prezydent Jeleniej Góry ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe z powodu wzrostu stanu wód na rzece Bóbr i rzece Kamienna. Doszło do podtopień trzech budynków m.in. w Kamiennej i Jeleniej Górze.

Poprawiła się sytuacja na rzekach na Podbeskidziu

O godzinie 8. Biała mierzyła 174 cm. W ciągu godziny na wodowskazie w Bielsku-Białej Mikuszowicach przybyło 5 cm. Poziom alarmowy w tym miejscu wynosi 200 cm. Koszarawa ma 156 cm. W ciągu godziny jej poziom wzrósł o 14 cm. Aby osiągnąć wartość alarmu musi przekroczyć 230 cm. Po południu poziomy wód zaczął stopniowo opadać, lecz synoptycy przewidują jednak, że będzie nadal padało.

Zobacz także

Poziom rzeki Stryszawki rano podniósł się na wodowskazie w Suchej Beskidzkiej o 100 cm. Później jednak zaczął powoli opadać. O godz. 14. wynosił 264 cm, o 6 poniżej alarmu.

Poziomy ostrzegawcze utrzymują się na rzece Biała w Bielsku-Białej Mikuszowicach oraz Czechowicach-Dziedzicach, Koszarawie w Pewli Małej, Sole w Żywcu, Skawie w Suchej Beskidzkiej, a także Wiśle w Wiśle oraz Jawiszowicach.

Prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Wiatr i opady nie będą zanikały.

RadioZET.pl/PAP/DG