Orkan Ksawery opuścił już Polskę, trwa usuwanie jego skutków [RAPORT]

Redakcja
06.10.2017 17:41
Orkan
fot. PAP

Orkan Ksawery opuścił już Polskę, ale wciąż w wielu regionach kraju odczuwalne są jego skutki. W wyniku wichur zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. Bez prądu pozostaje blisko 600 tysięcy odbiorców. Trwa naprawa zniszczonej przez wichurę trakcji kolejowej.

Najtrudniejsza jest w tej chwili sytuacja w zachodniej Polsce - szczególnie w Lubuskiem i w Wielkopolsce - tam wciąż w sumie ponad 300 tysięcy osób pozostaje bez prądu.

Duże problemy w kursowaniu pociągów są w rejonie Zielonej Góry i Głogowa, zamkniętych jest też cześć szlaków kolejowych na Śląsku. Kolejarze proszą, żeby przed podróżą sprawdzać, czy dojedziemy pociągiem do planowanego celu.

Zobacz także

A jak się teraz konkretnie przedstawia sytuacja w poszczególnych regionach?

Wielkopolska

Nie żyje 59-letnia kobieta przygnieciona konarem drzewa, 11 osób, w tym 4 strażaków ochotników, zostało rannych. Wichura zerwała kilkadziesiąt dachów i setki linii energetycznych, zniszczeń i utrudnień było więcej.

Zobacz także

Oprócz tego, skutkiem przejścia Ksawerego są kilkusetminutowe opóźnienia pociągów np. tych jadących przez Poznań czy Ostrów Wielkopolski i ogromne zniszczenia w poznańskim ogrodzie zoologicznym, gdzie z zagród uciekły wystraszone antylopy. Zoo zamknięto do odwołania

Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku silny wiatr zniszczył ponad 100 budynków. Na przykład w Legnicy 12 osób straciło swój dom. W całym regionie strażacy mieli blisko 2 tysiące interwencji.

Śląsk

Spore spustoszenia wichura wyrządziła też w województwie śląskim. Najgorzej było w powiatach cieszyńskim i częstochowskim. 

To pięć zerwanych dachów, kilkadziesiąt uszkodzonych domów i budynków gospodarczych. Teraz trwa usuwanie wiatrołomów na kilku odcinkach torów kolejowych i awarii energetycznych.

Zachodniopomorskie

Od zachodniopomorskiego wszystko się zaczęło, ale w tym rejonie orkan wielkich szkód nie wyrządził. Pięć zerwanych dachów, kilkadziesiąt połamanych drzew i w sumie ponad pół tysiąca interwencji strażaków, ale na szczęście obyło się bez ofiar i poszkodowanych. Niestety, w weekend znowu może tu powiać, nad regionem przejdą też burze

Zobacz także

RadioZET.pl/MDi/ToM/GW/DW/MP