Orkan Ksawery. interwencje strażaków, tysiące ludzi bez prądu

Redakcja
05.10.2017 23:05
Orkan Ksawery. interwencje strażaków, tysiące ludzi bez prądu
fot. PAP

Silna wichura i orkan Ksawery zbiera żniwo w całej Polsce. 

Silny wiatr pozrywał wiele linii energetycznych, na drogach leży mnóstwo wiatrołomów. Najgorsza sytuacja jest w rejonie sieradzkim, zduńskowolskim i bełchatowskim. Do tej pory straż interweniowała ponad 100 razy.

Według dyżurnej Centrum wiatr zbliża się w kierunku centrum województwa, a sytuacja jest dynamiczna.

Jeszcze przed południem meteorolodzy ostrzegali, że w woj. łódzkim prędkość wiatru może osiągnąć prędkość do 130 km na godz. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau zaapelował do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.

Zobacz także

Ponad 430 interwencji straży pożarnej odnotowano w województwie zachodniopomorskim. Większość naszych działań dotyczy usuwania powalonych przez wichurę konarów drzew oraz wypompowywania wody w podtopionych piwnicach.

Skutki żywiołu odczuwalne są także na Dolnym Śląsku. Z powodu silnej wichury na Dolnym Śląsku zablokowane są niektóre linie kolejowe, m.in. na trasach Trzebnica-Psie Pole, Szklarska Poręba-Harrahov. Zablokowanych jest także kilka dróg - podały służby wojewody dolnośląskiego.

RadioZET.pl/PAP/KM