Zamknij

Orszak Trzech Króli w Warszawie. Duda zachwycony: „promieniuje na cały kraj”

06.01.2020 14:51
Orszak Trzech Króli, Andrzej Duda
fot. PAP

Orszak Trzech Króli w Warszawie promieniuje na cały kraj i stał się tradycją ogólnopolską - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. - Dzisiaj spotykamy się i maszerujemy w 900 miastach i miejscowościach w Polsce i w ponad 30 w różnych państwach na świecie - dodał. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Orszak Trzech Króli w Warszawie pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" przeszedł w poniedziałek w stolicy Polski po raz dwunasty Traktem Królewskim – z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego. Na scenie na placu Piłsudskiego głos zabrał Andrzej Duda.

Orszak Trzech Króli w Warszawie z Andrzejem Dudą 

Prezydent podziękował organizatorom za zaproszenie na 12. Orszak Trzech Króli w Warszawie. Zwrócił uwagę, że jest to najstarszy ze wszystkich orszaków w Polsce.

Stał się tradycją nie tylko m.st. Warszawy, ale dzięki temu, że promieniuje ze stolicy na całą Polskę i na świat, stał się także tradycją ogólnopolską i stał się tradycją także i Polaków na całym świecie. 900 miast i miejscowości w całej Polsce, ponad 30 w różnych państwach na świecie - w tylu miejscach dzisiaj maszerujemy, spotykamy się i jesteśmy razem pod tym hasłem ''cuda, cuda ogłaszają''

mówił Andrzej Duda

Duda podkreślił w tym kontekście, że w 2020 roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli Cudu nad Wisła, który - jak mówił Duda - uratował Polskę przed bolszewicką nawałą i umożliwił budowanie dalej suwerennego polskiego państwa.

Prezydent mówił też o "cudzie naszej dzisiejszej wspólnoty, cudzie tego, że jesteśmy razem, że spotykamy się, śpiewamy razem kolędy".

Dzisiaj jest też szczególny dzień dla wiernych Kościoła prawosławnego, dla wiernych Kościoła grekokatolickiego i Kościołów wschodnich - dla nich dzień Wigilii dzisiaj. Chciałbym z tego miejsca złożyć wszystkim tym, którzy dzisiaj zasiadają do Wigilii najserdeczniejsze życzenia, spokojnych, błogosławionych, dobrych świąt Bożego Narodzenia, wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej

powiedział prezydent

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

RadioZET.pl/PAP