Zamknij

Duda z małżonką na czele Orszaku Trzech Króli. Świętowano w 752 miejscowościach [ZDJĘCIA]

Redakcja
06.01.2019 18:25
Orszak Trzech Króli
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wicepremier Beata Szydło przeszli w niedzielę z wadowiczanami ulicami rodzinnego miasta św. Jana Pawła II w Orszaku Trzech Króli. Największy Orszak Trzech Króli w Polsce przeszedł ulicami Warszawy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Chciałbym, abyśmy zawsze pozostali wspólnotą. Wspólnotą myślenia wzajemnie o sobie, wspólnotą bycia razem, wspólnotą rozumienia się nawzajem. Bo to jest także istota Orszaku Trzech Króli. To jest także istota w ogóle Święta Objawienia Pańskiego i Trzech Króli. Bycie razem. Wspólnota rodziny, ducha, wiary i tradycji – mówił prezydent podczas wystąpienia na wadowickim rynku, które kończyło orszak.

Andrzej Duda podkreślił, że udział w orszaku w Wadowicach jest znamienny. - Przecież to jest miasto Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Miasto, które go wychowało, z którego wyszedł. Miasto, które było jego kolebką, które go ukształtowało jako człowieka w rodzinie, wspólnocie parafialnej, szkolnej wartości, które niósł w sobie i ze sobą przez całe życie – mówił.

Prezydent w przemówieniu nawiązał do wydarzeń w Koszalinie, gdzie w piątek doszło do pożaru, w którym zginęło pięć dziewcząt, uczennic gimnazjum, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. - Chciałbym, abyśmy w tym roku także w sposób szczególny spojrzeli na drugą stronę naszego kraju, żebyśmy spojrzeli na Koszalin, gdzie mieszkańcy w tym roku w marszu Trzech Króli, jako marszu radości, w tym wspaniałym, barwnym orszaku nie pójdą ze względu na tragedię, która spotkała ich wspólnotę - mówił.

Orszak Trzech Króli w Warszawie

Pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" w niedzielę przeszedł ulicami Warszawy największy Orszak Trzech Króli. Orszakowi towarzyszył taniec chińskiego smoka i taniec dziewczynek z szarfami. W tym roku towarzyszył też występ bębniarzy. Następnie barwny pochód przeszedł Krakowskim Przedmieściem, a jego finał odbył się na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddali pokłon i wręczyli dary Dzieciątku Jezus: złoto, kadzidło i mirrę.

W role królów wcieli się przedstawiciele trzech kontynentów: w króla europejskiego – aktor Paweł Lipnicki, króla afrykańskiego – ksiądz Davies Mukobekwa z Zambii, a króla azjatyckiego – Shelako Almedia z Indii. W drodze do stajenki królowie mijali tzw. mansjony: dwór Heroda, gospodę, walkę dobra ze złem czy anielską bramę.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. Od 2011 r. 6 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Orszaki Trzech Króli przeszły w niedzielę ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami m.in. Poznania, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Płocka, Wrocławia, Opola, Częstochowy, Chorzowa, Lublina, Szczecina, Torunia i Bydgoszczy.

RadioZET.pl/PAP/DG