TK orzekł: ustawa o SN w zakresie wyboru I Prezesa częściowo niezgodna z konstytucją

Redakcja
24.10.2017 13:27
SN
fot. East News

Procedura wyboru Małgorzaty Gersdorf na stanowisko Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego niezgodna z Konstytucją, ale samo powołanie nie może być kwestionowane - uznał Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie tej sprawy zawnioskowali posłowie PiS-u tuż po tym, jak Gersdorf rozpoczęła ostrą krytykę wprowadzanych przez obóz rządzący zmian w sądownictwie.

Trybunał uznał, że procedura, która doprowadziła do wyboru zarówno Małgorzaty Gersdorf, jak i jej dwóch poprzedników na to stanowisko, jest niekonstytucyjna. Jednak ponieważ ostatecznego powołania dokonuje prezydent i jest to jego prerogatywa, to Trybunał nie może tego wyboru zakwestionować. I jednocześnie- czego domagali się posłowie PiS - nie może uznać podjętych przez Prezes Sądu Najwyższego decyzji za nieważne.

Jednocześnie Trybunał zasugerował, że zawsze można sprawdzić, czy Prezydent powołując Gersdorf na podstawie niezgodnych z prawem przepisów, tego prawa nie naruszył. Ale to już kompetencja Trybunału Stanu.
Przypomnijmy, że Małgorzatę Gersdorf na Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego powołał w 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski.

RadioZET.pl/JoK/MP