Zamknij

„Zimna wojna” na oscarowej shortliście!

Redakcja
18.12.2018 09:24
„Zimna wojna” na oscarowej shortliście!
fot. East News

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego będzie walczyć o nominację do Oscara. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła w nocy shortlisty w dziewięciu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Znalazło się na niej dziewięć tytułów. Obok „Zimnej wojny” także koprodukowana przez Polaków kazachska „Ayka” Siergieja Dworcewoja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny rozważano łącznie 87 produkcji. Ostatecznie wybrano dziewięć filmów, które mają szansę na oscarową nominację:

  • „Syn wędrownych ptaków” Cristiny Gallego i Ciro Guerry (Kolumbia),
  • „Winni” Gustava Moellera (Dania),
  • „Work without Author” Floriana Henckela von Donnersmarcka (Niemcy),
  • „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy (Japonia),
  • „Ayka” Siergieja Dworcewoja (Kazachstan),
  • „Kafarnaum” Nadine Labaki (Liban),
  • „Roma” Alfonso Cuarona (Meksyk),
  • „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego (Polska),
  • „Płomienie” Lee Chang-Donga (Korea Południowa).

Paweł Pawlikowski o Oscary walczy po raz kolejny – w 2014 r. otrzymał statuetkę za „Idę”.

„Zimna wojna” już osiągnęła ogromny sukces w Europie. W sobotę została nagrodzona pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi – za najlepszy europejski film roku, dla najlepszego reżysera i scenarzysty, europejskiej aktorki roku i za montaż – wcześniej film doceniono też m.in. w Cannes (Złota Palma za reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego).

Zobacz także

„Zimna wojna” – historia o miłości

Powstały w koprodukcji polsko-brytyjsko-francuskiej film opowiada o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście – jej instruktorze – oparty jest na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Zdjęcia do filmu według scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki. W produkcji wystąpili też m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

Shortlisty w dziewięciu kategoriach

Shortlisty ogłoszono łącznie w dziewięciu kategoriach. Oprócz najlepszego filmu anglojęzycznego, także dla krótko- i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego, muzyki oryginalnej, najlepszej piosenki, krótkometrażowego filmu animowanego, za efekty specjalne oraz charakteryzację i fryzury.

Szansę na nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny ma także Anna Zamecka za swoją debiutancką „Komunię”.

Film opowiada o rodzinie, której głową jest nastoletnia Ola, przygotowująca do pierwszej Komunii Świętej swojego autystycznego brata Nikodema. „Komunia” została do tej pory wyróżniona m.in. Nagrodą Tygodnia Krytyki w Locarno I – w ubiegłym roku – Europejską Nagrodą Filmową za najlepszy europejski film dokumentalny (Prix Arte).

Z filmem Zameckiej rywalizuje 14 tytułów.

Zobacz także

Ostateczne nominacje do Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 22 stycznia, laureatów – 24 lutego. W tym roku Oscary zostaną przyznane po raz 91.

RadioZET.pl/PAP/JŚ