Zamknij

Wydano ostrzeżenia meteo dla 11 województw. Śnieg, silny wiatr i podniesiony poziom morza

Redakcja
01.01.2019 17:17
Ostrzeżenia IMGW dla 11 województw. Śnieg, silny wiatr i podniesiony poziom morza
fot. PAP/Marcin Bielecki

Wzrost poziomu morza, obfite opady śniegu i silny wiatr - przed takimi anomaliami pogodowymi wydał ostrzeżenie we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia obowiązują na terenie 11 województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Dla województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego ostrzeżenie o podniesieniu poziomu morza jest ważne od środy, 2 stycznia od godziny 3 do czwartku, 3 stycznia do godziny 3.

"W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się na całym Wybrzeżu wzrost poziomów morza powyżej stanów alarmowych" - poinformował IMGW.

Zobacz także

Ostrzeżenie również trzeciego stopnia wydano dla Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry (Zachodniopomorskiego). Tutaj ostrzeżenie jest ważne od środy, 2 stycznia od godziny 6 do czwartku, 3 stycznia do godziny 6.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń oceniono na 95 procent.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia, jak podaje IMGW, oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Ostrzeżenia IMGW na 1 i 2 stycznia
fot. Pogodynka.pl/IMGW

Ostrzeżenia przed śniegiem i silnym wiatrem

Natomiast wczesnym popołudniem we wtorek dla części południowych powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego, a także dla południowo-wschodnich powiatów Śląska, wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami lub zamieciami śnieżnymi.

Z kolei na Pomorzu północne powiaty objęte są alertem drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Są to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, powiat słupski, Słupsk, powiat lęborski, wejherowski, pucki oraz powiat nowodworski. Na tych obszarach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru, który w porywach może osiągnąć miejscowo nawet 95 km/h.

Zobacz także

Alerty pierwszego stopnia dotyczą reszty województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, a także województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego za wyjątkiem części powiatów położonych na wschodzie i północnym-wschodzie.

Dla południowej części Lubelszczyzny wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem: tam, po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, może zamarzać nawierzchnia dróg i chodników.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD