Zamknij

Upały i burze z gradem, zagrożenie 2. stopnia. RCB alarmuje

27.08.2019 13:32
Upały i burze z gradem, zagrożenie 2. stopnia. RCB alarmuje
fot. Krasula/Shutterstock

IMGW ostrzega przed upałami w prawie w całym kraju. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje w Polsce centralnej i zachodniej. Zagrożenia nie ma tylko na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. W województwach południowych i zachodnich prognozowane są też burze z gradem. O niebezpiecznych zjawiskach pogodowych alarmuje również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego – oprócz powiatów wschodnich, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i zachodnich powiatów woj. podkarpackiego.

Na tych obszarach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 31 st. W nocy termometry pokażą minimum od 18 st. do 20 st.

Zobacz także

Dodatkowo w części tych województw obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Dotyczy to województwa lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i zachodnich powiatów woj. podkarpackiego. Tam prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 70 km/h. Miejscami możliwe są opady gradu.

Zobacz także

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem obowiązują w woj. podkarpackim, lubelskim, wschodnich powiatach woj. mazowieckiego i zachodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. W tych województwach temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 st. do 32 st. Termometry w nocy pokażą minimum od 16 st. do 18 st.

RCB ostrzega

Przed upałami ostrzega też na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zobacz także

„Dzisiaj upał na przeważającym obszarze kraju (do 33 st. – ostrzeżenie 2. stopnia IMGW). Na zachodzie, południu i w centrum mogą dodatkowo pojawić się burze, intensywne opady deszczu (do 40 mm), dość silny wiatr (do 70 km/h), a także lokalnie grad. Uważajcie!” – napisano na profilu RCB.

RCB przypomina też, że upał jest poważnym zagrożeniem dla zwierząt. „Pozostawianie psa podczas upału w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet kara więzienia” – podkreśla na Twitterze RCB.

 

RadioZET.pl/