Silny mróz atakuje! Ostrzeżenia IMGW dla czterech województw

Redakcja
22.01.2019 12:52
Mróz
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenie przed silnym mrozem dla czterech województw w południowej Polsce. Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -22°C do -18°C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązuje w południowej części województw: dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz powiatu żywieckiego w woj. śląskim.

Ostrzeżenia
fot. IMGW

W woj. dolnośląskim prognozuje się temperaturę minimalną w nocy z wtorku na środę od -17°C do -14°C. Temperatura maksymalna w środę wyniesie -7°C do -5°C. Wiatr osiągnie tam średnią prędkość od 10 km/h do 15 km/h. W pozostałych województwach, dla których obowiązują ostrzeżenia, temperatura minimalna w nocy będzie wynosić od -22°C do -18°C. Temperatura maksymalna w środę wyniesie lokalnie od -14°C do -10°C. Wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 5 km/h do 15 km/h.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że należy się spodziewać utrudnień m.in. w ruchu drogowym.

RCB ostrzega i informuje o wychłodzeniach

W poniedziałek z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby. Od 1 listopada z tego powodu straciły życie 62 osoby – poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

„Pamiętajmy, że zima to trudny czas dla naszych organizmów. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec osób potrzebujących pomocy. W razie czego dzwońmy na numer 112” – zaapelowało RCB na Twitterze. „Ubieraj się stosownie do pogody, reaguj na potrzebujących pomocy, nie rozgrzewaj się alkoholem, zadbaj o zwierzęta” – przypomniało. 

RadioZET.pl/PAP/MP