Zamknij

Potężny mróz na Podlasiu, na drogach trudne warunki! IMGW ostrzega, policja apeluje

Redakcja
09.01.2019 22:50
Potężny mróz na Podlasiu, na drogach trudne warunki! IMGW ostrzega, policja apeluje
fot. Shutterstock

Nawet do -20 stopni Celsjusza może spaść w nocy temperatura na Podlasiu. Służby apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i przebywające na mrozie. Z kolei IMGW ostrzega przed oblodzeniem na drogach. Alerty drugiego stopnia wydano dla pięciu województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tej nocy temperatury w kraju wahać się będą od -11 st. C na północnym wschodzie, do około -3 st. C w centrum i 2 st. C nad morzem. Jak jednak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, lokalnie na krańcach wschodnich Podlasia temperatura może spaść nawet do -20 st. Celsjusza.

Zobacz także

Dlatego służby apelują o zwracanie szczególnej uwagi na osoby wymagające pomocy i schorowane, które są najbardziej narażone na działanie niskich temperatur. Jak podaje RCB od 1 listopada z wychłodzenia zmarło 47 osób.

Zobacz także

Niebezpiecznie też na drogach. IMGW wydało ostrzeżenia drugiego stopnia przed oblodzeniem. Obowiązują w pięciu województwach: podlaskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim i opolskim. Dodatkowo na Dolnym Śląsku w powiatach lwóweckim i jeleniogórskim mogą wystąpić intensywne opady śniegu.

Uwaga na drogach!

Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji apeluje do kierowców o ostrożność i odpowiednie przygotowanie pojazdu przed podrożą.

- Oprócz płynu do spryskiwaczy w pierwszej kolejności powinniśmy również sprawdzić stan techniczny wycieraczek – podkreśla Kobryś.

Zobacz także

Jak dodaje, bardzo ważne jest też dokładne oczyszczenie szyb ze szronu.

- Nie chodzi jedynie o mandat, kierowca z oszronionymi szybami to niebezpieczeństwo na drodze, zarówno dla kierowców jak i pieszych – przypomina.

Ostrzega przed „brawurowym hamowaniem” i nagłą zmianą kierunku jazdy.

RadioZET.pl/PAP/JŚ