Zamknij

Ostrzeżenia przed opadami śniegu dla czterech województw

Redakcja
16.12.2018 12:00
Ostrzeżenia IMGW. Alert pogodowy w związku z obfitymi opadami śniegu
fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla czterech województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak chronić się przed wychłodzeniem i apeluje do kierowców o rozwagę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Ostrzeżenia dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz wschodniej części warmińsko-mazurskiego.

Jak napisano w komunikacie, w niedzielę prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 7 cm do 14 cm.

Zobacz także

Ostrzeżenie IMGW przed śniegiem
fot. Pogodynka.pl/IMGW

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ponadto w powiatach na południu Śląska i Małopolski wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnie wyniesie od -20 do -17 stopni Celsjusza. Wiatr prognozowany jest o średniej prędkości od 5 do 10 km/h.

Jak podaje IMGW, można m.in. spodziewać się opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym.

Zobacz także

W związku z ostrzeżeniami, RCB przypomina na Twitterze, jak chronić się przed wychłodzeniem. Trzeba ubierać się stosownie do pogody; nie można rozgrzewać się alkoholem. Należy też reagować na potrzebujących pomocy i zadbać o zwierzęta.

RCB apeluje również do kierowców. "Korzystaj z opon zimowych; naładuj telefon, zabierz do auta ładowarkę; zatankuj samochód; zabierz przewody do rozruchu silnika" - czytamy na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD