Uwaga kierowcy! Na drogach „szklanka” i gęste mgły

Redakcja
01.02.2019 07:49
Uwaga kierowcy! Na drogach „szklanka” i gęste mgły
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East news

Kierowcy, jest apel o ostrożną jazdę – praktycznie w całym kraju, możemy spodziewać się „szklanki” na drogach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia IMGW nie obejmują tylko województwa łódzkiego, świętokrzyskiego i Lubelszczyzny.

Policja radzi również, by nie dociskać gazu i zachować większą odległość między pojazdami niż zwykle. Apeluje również o odpowiednio wczesne włączanie kierunkowskazów. Marznąca mżawka utrzyma się przez cały piątkowy poranek, a także w nocy i w sobotę od rana.

Zobacz także

Dodatkowo na Mazurach, Podlasiu i Pomorzu do południa może pojawić się znacznie więcej utrudnień dla kierowców – przewidywane są gęste mgły, ograniczające widoczność do 200 metrów.

Zobacz także

Ale apel policjantów kierowany jest również do pieszych – w taką pogodę wydłuża się droga hamowania, wiec należy wziąć to pod uwagę, przechodząc przez jezdnię na pasach.

Ostrzeżenia IMiGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek rano wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla Pomorskiego, Podlaskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego i Podkarpackiego w związku z oblodzeniami, a dla Małopolskiego z powodu silnego mrozu.

Zobacz także

Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem we wschodniej części Pomorza, południowej części Podlasia, na Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz na wschodzie Podkarpacia.

Przed silnym mrozem IMGW ostrzega w powiecie tatrzańskim i nowotarskim w województwie małopolskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

RadioZET/PAP/JZ