Ostrzeżenia przed upałem i burzami z gradem

Redakcja
26.07.2018 10:05
IMGW. Ostrzeżenia dla trzech województw z powodu upałów
fot. VladisChern/Shutterstock

Dla województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego wydano ostrzeżenia przed upałem. Oprócz tego dla siedmiu województw głównie na południu kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia przed upałem temperatury maksymalne w dzień mają wynieść od 29°C do 32°C, a w nocy od 17°C  do 21°C. Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że ostrzeżenia mogą być przedłużone na kolejne dni.

Zobacz także

Oprócz tego wydano też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: łódzkiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i wschodniej części województwa dolnośląskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić z domu, jeśli nie ma takiej potrzeby oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Zobacz także

RCB przypomina też, że nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Jak przetrwać upadły - poradnik

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD