Ostrzeżenia meteorologiczne dla 10 województw. Nadchodzą burze z gradem [MAPA]

Redakcja
11.05.2018 13:40
Burze
fot. Archiwum RadioZET.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi burzami z gradem. Szczególnie niebezpiecznie będzie w 10 województwach. Opady mogą sprawić problemy kierowcom i pieszym.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na swoich stronach o gwałtownej zmianie pogody, jaka czeka nas w przeciągu najbliższych godzin.

Pogoda na weekend

Na poniższej mapce widać, w których województwach przewidziane są burze z gradem. Kolorem żółtym oznaczone zostały ostrzeżenia I stopnia. Kolor pomarańczowy to ostrzeżenia II stopnia.

Ostrzeżenia pogodowe MAPA
fot. Pogodynka.pl

W województwach zaznaczonych na mapie pomarańczowym kolorem (ostrzeżenia II stopnia) przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Województwa zaznaczone kolorem żółtym (I stopień ostrzeżeń): przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/IMGW/Pogodynka.pl/strz